Çatlak Tedavisi

Çatlak neden oluşur?

Cilt çatlaklarının ne olduğunu anlamak için önce cildin yapısını ve nasıl çalıştığını anlamak gerekir. Normal cilt yapısının %80 kolajen proteininden %4 elastin proteininden oluşan lif gözenekli bir ağ yapısına sahiptir. Cilt yapısında bulunan elastin ve kolajen, cilde esnekliğini veren ve gerilmesini mümkün kılan proteindir. Elastin ve kolajen lifleri hasar gördüğü zaman cilt çatlakları ortaya çıkmaktadır.

Cilt çatlaklarının oluşumu için birçok etken bulunmaktadır. Bu etkenlerin başında gelen durumlar ise doğum, aşırı kilo alıp verme ve yaşlanmadır.

Yeni nesil bir tedavi olan Striort uygulaması tek seansta bile cilt çatlaklarını yüzde %80 oranına kadar azaltabilen bir çatlak tedavisidir. Deri yırtığı olarak ta tanımlanan cilt çatlakları striort uygulamasıyla elastin ve kolajeni ortamolüker bir sistem ile yeniden canlandırma temeline dayanıyor. İnvaziv ve cerrahi bir yöntem olmayan çatlak tedavisinde çok özel ürünler ve çok özel bir vakum sistemi kullanılmaktadır.

Çatlak tedavisi nasıl uygulanır?
Striort tedavisi, öncellikle vücudun çatlak bulunan alanına özel bir krem sürülerek kan dolaşımının hızlandırılması ile başlıyor. 25 dakikalık bir bekleme süresinin ardından uygun cihazın vakumlu başlığının çatlak üzerinde, çatlağın yönüne doğru ileri – geri gezdirilmesi şeklinde uygulanıyor. Vakum başlığı ile cilt üzerinde bir miktar kontrollü hasar yaratılarak elastin ve kolajen bağ dokusunun aktifleştirilmesi temeline dayanan tedavi, aynı zamanda belirgin bir sıkılaşmada sağlıyor. Uygulama esnasında cilt üzerinde oluşan kızarıklık ve morluklar 2-3 gün içerisinde gerileyerek geçiyor. Son derece güvenli ve zararsız bir metot olan Striort, işlem sonrasında ciltte kabuklanma ya da lekelenme gibi yan etkiler oluşmasına neden olmuyor. Ayda 1 kez olmak üzere, 1 – 3 seans arasında uygulanabilen tedavi, çatlaklar üzerinde %30’dan %90’a varan bir iyileşme sağlıyor. Hastalar uygulama sonrasında günlük rutin ve düzenlerine devam edebiliyor, tedavi herhangi bir kısıtlama gerektirmiyor.

Striort kimlere uygulanmaz?

  • Hamilelik ve emzirme dönemlerinde.
  • Kadınların mensural dönemlerinde
  • Yakın bir zamanda uygulama yapılacak bölgeye cerrahi bir işlem yapıldıysa
  • Roaccutane ve benzeri ilaçların kullanım dönemlerinde

Bu tarz durumlarda çatlak tedavisinin uygulanması sakıncalıdır.