Karın Germe

ABDOMİNOPLASTİ (KARIN GERME)

Abdominoplasty, karın germe anlamına gelir. Spor, diyet ve egzersizle ciddi anlamda kilo veren hastalarda, sarkık karın derisini ve karın yağ kitlesini almak için yapılır. Ayrıca karnında aşırı yağlanmadan şikayetçi olan, doğumlardan sonra karın derisinde sarkma olduğunu ifade eden bayanlar, yapılan muayenede karın kaslarında gevşeme olduğu tespit edilen hastalar bu ameliyat için uygun adaylardır.
Genellikle hastalarda doğumlara bağlı olan çatlaklar da vardır. Abdominoplasty sırasında bu kısımlar da alınmış olur. İleride çocuk isteyen bayanların bu ameliyatı ertelemesinde fayda vardır. İkinci bir gebelikle karın derisinde tekrar çatlaklar ve sarkmalar olabileceği için ameliyatın, planlanan doğumlardan sonraki dönemde yapılması daha uygun olur; yoksa ki abdominoplasty ameliyatı, ameliyat sonrasında tekrar hamile kalmaya engel değildir; ameliyat sonrasında yine hamile kalabilirsiniz.

Abdominoplasty sadece bayanlara yapılan bir ameliyat değildir. Karnında aşırı sarkma olan erkek hastalara da yapılabilir. Özellikle aşırı derecede kilo vermiş erkek hastalar bu ameliyat için uygun vakalardır. Son yıllarda popüler olan zayıflama ameliyatları (mideye kelepçe takılması, mide içine balon yerleştirilmesi gibi..) ile hastalar çok ciddi anlamda kilo verebilmekteler. Bazı hastaların 30-50-75 kilo verebildiklerini görüyoruz; bu hastalarda oluşacak karın derisindeki sarkma en uygun şekilde karın germe ameliyatı ile giderilebilir.

Doktorunuz ilk muayeneniz sırasında sizin abdominoplasty ameliyatı için uygun olup olmadığınızı değerlendirecektir. Bazı hastalar liposuction'dan, bazıları abdominoplastiden, bazıları ise abdominoplasty'nin daha sınırlı bir versiyonu olan mini-abdominoplasty'den daha fayda görürler.
estetik cerrahi Karın derisinde sarkma olmayan yada az olan, cilt esnekliğini henüz kaybetmemiş genç hastalara liposuction daha uygundur.
estetik cerrahi Karın cildi esnekliğini kaybetmişse yada aşırı kilo ile sarkma varsa abdominoplasti uygundur.
estetik cerrahi Sadece göbek altı seviyesinde fazlalık olan kişilere ise mini-abdominoplasty daha uygundur.

Özetlersek karın germe ameliyatına en uygun adaylar şu özelliklere sahip kişilerdir:

-Genel vücut yapısı fazla kilolu olmayan kişiler,
-İleride başka doğum düşünmeyen bayanlar,
-Ek olarak şeker hastalığı, hipertansiyon, kalp hastalığı gibi ciddi bir rahatsızlığı olmayan kişiler,
-Karın cildinde elle tutulabilecek kadar sarkma olan hastalar,
-Düzenli olarak spor ve diyet yapan, buna rağmen karnındaki sarkıklıktan ve yağ kitlesinden kurtulamayan kişiler,
-Sigara içmeyen kişiler,
-Ameliyat sonunda kilo verip zayıflamayı beklemeyen, bu ameliyatla sadece karındaki fazlalıktan kurtulacağını bilen kişiler en uygun adaylardır.

Ayrıca bu ameliyatı sadece doğum yapmış kadınların yaptırmadığını, aşırı kilo alıp vermeye bağlı olarak karınında sarkma olmuş erkeklerin de bayanlar kadar yaptırdığını tekrarlamalıyım.

Bir çok bayanda gebelik sırasında karın derisi, kısa zamanda olan genişlemeye uyum sağlayamaz ve çatlaklar oluşur. Yine karın derisi gibi karın kasları da bu genişlemeye uyum sağlayamaz ve orta hatta birbirlerinden uzaklaşarak karın duvarının daha da gevşemesine yolaçarlar. Karın germede, bu iki soruna yönelik düzeltmeler yapılır. Bu ameliyatta bikini içinde kalacak şekilde karnın alt tarafına bir kasıktan diğer kasığa uzayan uzunca bir kesi yapılır. Bu kesi, günümüzde sezaryen ameliyatı sırasında yapılan kesinin biraz uzunudur. Karın cildinin sarkma olan kısmı çıkarıldıktan sonra karın kasları dikişlerle sıkılaştırılarak 2 yönde germe yapılır. Yani karın kasları orta hatta birbirlerine bitiştirilip dikilerek sol-sağ yönlerinde -yanlardan- germe sağlanırken karın cildinin fazlalığının alınıp cildin aşağı gerilmesi ilede yukarı-aşağı yönde germe sağlanır. Bu ameliyat sırasında bazı bölgelere liposuction yapılarak rötüş da yapılmış olur. Karın germe ameliyatı göbek fıtığı, histerektomi (rahmin alınması), yumurtalık kistlerinin alınması gibi batın ameliyatları ile aynı anda yapılabilmektedir. Doğumun hemen peşinden yapılmaz, doğumun üzerinden en az 6 ay geçmiş olması gerekir.

Karın germede dikiş izinin gizli yerde kalması çok önemlidir. En ideal karın germe izi, sezaryen izi yerinde, sezaryen izinin her iki yana uzatılmış halidir. Böylece, hasta çamaşır yada bikini giydiğinde kalan dikiş izi görülmez. Karın germe sırasında karın cildi çok fazla yer değiştirecekse, göbek çevresi de kesilir ve göbek aşağıda bırakılarak karın cildi yukarıda kaburgalara kadar karın kasları üzerinden kaldırılır.
Karın kasları arasında diastaz varsa elle muayenede anlaşılır. Karın cildi, karın kasları üzerinden kaldırıldığında ilk yapılacak işlem, karın kaslarını ortada birbirine dikmektir.
Karın kasları orta hatta en az 2 hat boyunca dikilir. Bu sayede sağ-sol yönde karın gerilmiş olur..
Karın derisi aşağıya doğru gerilerek fazlası alınır. Bu sırada karın alt kısımdaki çatlaklar çıkmış olur..
Göbek, denk gelen yeni yerinde karın derisine yapılan ufak bir kesiden çıkarılır ve yeni yerine dikilir..
Karın derisinin aşağı doğru gerilip fazlası alınırken de, karın cildi yukarı-aşağı yönde gerilmiş olur..

Hastalar, yatarken karındaki dikişlerin gerilmemesi için hafifçe oturur biçimde yatırılırlar. Yatarken dizlerin altına bir yastık koyarak dizlerin hafifçe bükülü tutulması daha da rahat bir pozisyon sağlar. Hastalar kontrollere ve pansumanlara düzenli olarak çağrılırlar. Ameliyattan sonra bir ay boyunca sıkı bir korse giymeniz önerilir. Dikişler vakadan vakaya değişmekle birlikte 13. gün ile 18. gün arasında alınır. Bu ameliyattan sonra normal yaşantınıza ve işinize dönmeniz 10 gün kadar bir zaman alabilir. Dikiş izleri başlangıçta kızarık olacaktır. Bu yara iyileşmesinin bir belirtisidir. Aradan aylar geçtikce, 6 ay ile 9 ay kadar sonra kırmızı dikiş izleri solmaya başlar. Abdominoplasty sonunda her ne kadar solsa da uzunca bir iz kalır; fakat bu iz bikini içinde kalacak şekilde planlandığından ameliyattan sonra dikişleriniz alınıp, pansumanlarınız bittiğinde bikini giyip plaja gidebilirsiniz. Sonuçta kalacak iz, sezaryen sonrasında kalan izin biraz daha uzunudur. Ameliyat sonrası dönemde dikkat etmeniz gereken bir husus diyete ve düzenli spora dikkat etmenizdir. Düzenli spor yapılmadığında ve diyete dikkat edilmediğinde karında yağ birikimi ve sarkma tekrarlayabilir. Karın germe sırasında sıklıkla liposuction da uygulandığından 1 ay kadar daha, sıkı bir liposuction korsesi giyilmesi uygun olur. Ameliyattan sonraki 3 hafta içinde cinsel aktiviteden kaçınılması uygun olur.

Op. Dr. Oytun İdil
oytunmd@gmail.com
0 533 5690649