Kulak Estetiği

KULAK ESTETİĞİ

Kulak, vücudumuzun kendine özgü şekli olan, ciddi yaralanmalarında onarımı oldukça zor olan bir organıdır. Duyma dışında estetik görünüşümüze de katkısı vardır. Kulağın estetik ameliyat gerektiren deformiteleri şöyle sıralanabilir:

- Kepçe kulak deformitesi
- Kulağın doğuştan küçük olması yada hiç oluşmaması (Microtia)
- Kulağın gereğinden büyük olması
- Kulakta kepçe kulak deformitesi dışında kalan şekil bozuklukları
- Kulakta yaşlılığa bağlı şekil değişiklikleri (kulak memesinde sarkma vs..)
- Kulakta kazalar sonucu oluşabilen görünüş bozuklukları (kopma, parçalanma, kısmi kayıp vs..)
- Diğer nadir durumlar (kulak kepçesinin kıvrık gelişmesi, kulak memesindeki, kepçenin bazı kısımlarında kıvrık gelişim, kulakta gelişim artıklarının kalması, kulak memesinin yokluğu yada ikinci bir kulak memesi olması gibi..)

En sık yapılan kulak estetiği kepçe kulak düzeltilmesidir.

Çocuklarda kepçe kulak ameliyatı için ideal zaman ilkokula gitmeden hemen önceki dönemdir. Kulak gelişimi 4 yaşında tamamlandığından, 4 yaşından önce bu ameliyat yapılamaz. İlkokula başlayan çocuklar, genellikle arkadaşlarının alaylarına maruz kaldıklarından bu sorun psikolojik sorunlara yol açabilir. Ameliyat sonrası bir süre pansuman ve bandaj sargı kullanılacağından ameliyat için en ideal zaman çocuğun 4 yaşını doldurduktan sonra ilkokula başlamadan önceki zamandır.

Kulak kepçesine yapılan ameliyatların, kulağın işitme fonksiyonu ile ilgisi yoktur. Sadece fiziki görünüşü düzeltmeye yöneliktir. Burada önemli olan kulakdaki şekil bozukluğu ile birlikte iç kulakta da problem olup olmadığıdır. Kepçe kulak deformitesinde genellikle iç kulakta bir sorun olmaz ve hastanın işitmesinde sorun yoktur; fakat kulak kepçesi doğuştan olmayan yada eksik gelişmiş hastalarda iç kulakta da eksiklik olabilir ve duyma fonksiyonunda bozukluk olabilir.

Kulak kepçesi doğuştan olmayan hastalarda kaburga kıkırdaklarından kulak kepçesi oluşturulabilir; fakat bu iç kulaktaki sonuna çare değildir. İşitme fonksiyonları ancak bir kulak burun boğaz kliniğinde iç kulak fonksiyonlarını ölçmeye yarayan testler ve bilgisayarlı tomografi gibi filmler ile değerlendirilebilir.

Unutulmaması gereken, kulak kepçesinin onarımı gibi ameliyatların 4-5 yaşından sonraki, ilkokula başlamadan önceki dönem içinde yapılması gerekirken işitme ile ilgili testler için beklemeden bir K.B.B uzmanına başvurmak gerektiğidir. Kulak kepçesinin onarımı için geç kalmazsınız fakat işitme fonksiyonları hemen değerlendirilmez ise işitmesini sağlamak için yapılacak tedavide geç kalabilirsiniz.

Ameliyat çocuklarda genel anestezi ile, yetişkinlerde lokal anestezi ile yapılır. Yaklaşık 1-2 saat sürer.

Ameliyat sırasında yetişkin hastalara ameliyat edilmiş kulağı el aynasında gösterilebilir. Böylece kişi ameliyat sonrası nasıl görüneceğini daha bir kulağının ameliyatı bitip diğerine başlanmadan görmüş olur. İkinci kulak ameliyat edilirken diğer kulak ile tam simetri sağlanır.

Bu ameliyatta kesi kulak arkasındadır; iz kulak arkasında kalır ve pratik olarak görülmez. Ameliyatta kulak arkasından kıkırdaklara bazı kesiler yapılır, fazla gelişmiş kısımlar çıkarılır, oluşmamış kıvrımları oluşturmak için bazı yerlere dikişler atılır. Bu dikişler kulak kıkırdağı içine atılır ve hayat boyu kalır.

Ameliyat sonunda başınıza özel bir bandaj takılır. 5 gün sonunda bu bandaj çıkarılır ve kulakların üzerinden geçecek şekilde bir sporcu bantı takılır. Bu bantın en az 3 hafta aralıksız takılması gerekir. Kişi bu dönemde işine ve günlük hayatına dönebilir.

Op. Dr. Oytun İdil
oytunmd@gmail.com
0 533 5690649