Liposuction

LİPOSUCTİON: YAĞ ALDIRMA

LİPOSUCTİON IN (YAĞ ALDIRMANIN) BİR KİLO VERME YÖNTEMİ OLMADIĞINI UNUTMAYINIZ. ÜNLÜ BİR AMERİKALI PLASTİK CERRAHIN BU KONUDA ÇOK GÜZEL BİR SÖZÜ VAR:

FAZLA KİLOLARINIZI VERMEK İÇİN DOĞRU PLASTİK CERRAHINIZA KOŞMAYIN; DIŞARI ÇIKIN VE (SAĞLIKLI YAŞAM İÇİN, KİLO VERMEK İÇİN) KOŞUN!

DONT RUN TO THE PLASTİC SURGEON, GET OUT AND RUN!
--------------
HERKES AYNI ŞEYİ İSTİYOR: ORANTILI VE DÜZGÜN BİR VÜCUT!

İnsan vücudundaki yağ hücresi sayısı sabittir. Yani yetişkin bir insan kilo alırken yağ hücrelerinin sayısı artmaz, varolan hücreler daha fazla yağ depolayarak şişerler. Böylece kilo alınmış olur. Sadece morbid obezite dediğimiz çok çok aşırı kilo alımı durumunda yağ hücreleri sayıca artmaktadır. Yağ hücrelerindeki şişme dışında, vücuttaki yağ kitlesinin dağılımı kişiden kişiye değişiklik gösterir. Bazı insanlar kiloyu sadece göbekleri gibi belli bir bölgeye alırken, bazıları kilo aldıklarında tüm vücutta orantılı bir kilo artışı olur. Bu farklılık bünyesel olup kişiden kişiye değisir. Ayrıca kadınlar ile erkekler arasında da vücut yağının dağılımı farklıdır. Erkeklerde yağ daha çok göbek ve bel çevresinde birikirken, kadınlarda basen, kalça ve bacaklarda birikir.

Kilo alındığında ilk yapılacak olan düzenli olarak egzersiz yapmak ve bir diet programı uygulamaktır. Bazen rejim ve spor yapıldığı halde vücudun bazı bölgelerindeki yağlar eritilemez ve vücut konturunda bozukluğa yol açar. Liposuction bu istenmeyen yağların bir vakum aleti ve kanüller yardımı ile alınması işlemidir. Liposuction'ı kelime olarak Türkçe'ye tercüme edersek "yağ emme" diyebiliriz (lipo = yağ , suction = emmek). Liposuction yaptıracak kişinin cildinin elastikiyetini korumuş olması gerekir. Cilt altındaki fazla yağ dokusu alındıktan sonra cildin sıkılaşması ve eski gerginliğine kavuşması için bu gereklidir. Aksi taktirde o bölgede ciltte sarkmalar olabilir. Eğer cilt elastikiyetini kaybetmişse (örneğin doğum sonrası karın cildi esnekliğini kaybedebilir..) fazla yağ dokusunun sarkmış cilt ile birlikte alınmasını sağlayan cerrahi yöntemler daha faydalı olabilir; örneğin abdominoplasty..

Liposuction için en uygun hastalar, yeteri kadar spor yapmış, diyet uygulamış, kilo verdiği halde vücudunun bazı bölgelerindeki yağları eritememiş, kilosu ideal yada ideale yakın olan kişilerdir. Liposuction büyük bir cerrahi girişimdir. Ameliyatın sonucunu etkileyebilecek önemli bir hastalığınız varsa (şeker yada kalp hastalığı gibi..) bunu ilk muayeneniz sırasında doktorunuza bildirmelisiniz. Kişide şeker hastalığı var ise, herhangi bir kalp, akciğer yada kan hastalığı varsa, yada doğum kontrol hapı yada kan sulandırıcı ilaçlar kullanıyorsa liposuction'ın riskleri artar. Liposuction, hamile ve emziren kadınlara yapılmaz. Liposuction yaptırmayı düşünen kişilerin beklentilerinin gerçekçi olması da önemlidir. Kişi liposuction sonrası birdenbire zayıflamayı beklememelidir.

Kısaca ifade edersek liposuction'ın sonucunu aşağıda sıraladığımız faktörler etkiler:

Kişinin yaşı,
Cildin elastikiyeti
Kişinin, güneş ışınlarının cildi yıpratıcı etkisine ne derece maruz kaldığı,
Varsa ciddi hastalıklar (kalp, akciğer, göğüs ve kan hastalıkları gibi..)
Sigara,
Kişinin kilosu (ideal kilosuna yakın hastalarda daha belirgin ve iyi sonuç alınır),
Liposuction yapılacak alanda selülit görüntüsünün olup olmadığı,
Liposuction'ın kişiye ilk kez uygulanıp uygulanmadığı (daha önce liposuction yapılmış ve sonuç kötü olmuşsa bunu ikinci bir seans ile dahi düzeltmek zordur, ikincil liposuction ile birlikte yağ enjeksiyonu yapmak gerekebilir).

Liposuction bayanlara özgü bir ameliyat değildir. Gerektiğinde erkeklere de uygulanabilir. Erkeklerde görülen jinekomasti (erkekte meme büyümesi) uygun vakalarda sadece liposuction uygulanarak düzeltilebilir. Bunun dışında bayanlardaki gibi göbek bölgesine, yanaklara, belin iki yanındaki yağ birikimlerine liposuction uygulanabilir. Erkeklere uygulanan liposuctionda hazırlık, uygulama şekli, riskler bayanlara yapılan uygulama ile aynıdır.

Çok ufak bölgelere yapılacak liposuction işlemleri lokal anestezi ile ve muayenehane şartlarında yapılabilir; fakat büyük liposuction uygulamalarının ameliyathane şartlarında ve hastane ortamında, genel anestezi ile yapılması önerilir. Liposuction genel anestezi ile yapıldığında hasta liposuction yapıldığı süre içinde uyur, hiç birşey hissetmez. Bazı durumlarda, örneğin sadece bacaklarda çalışılacaksa genellikle doğumlarda uygulanan epidural anestezi denen ve bacakların uyuşturulduğu bir tür anestezi de verilebilir.

Liposuction'da kullanılan kanüller bu iş için özel üretilmiş, uçları künt ve ucunda delikler olan uzun metal borulardır. Vakum bu kanüllerin arkasına bağlanan bir vakum cihazı ile sağlanır. Kanülden emilen yağ dokusu vakum cihazındaki haznede birikir. Bu hazneler steril değildir, ölçeklidir ve liposuction sırasında ne kadar yağ alındığı buradan takip edilebilir (bu şekilde alınan yağ dokusu steril olmayan haznede biriktiği için yağ enjeksiyonu yapmak için kullanılamaz).

Kanüllerin giriş yerlerinde de belirgin bir iz kalmayacağı için hasta bir iki hafta içinde normal günlük yaşantısına dönebilir. Bu süre zarfında doktorunuz sizi düzenli olarak kontrollere çağıracaktır. 8-10 gün içinde kanüllerin giriş deliklerine atılan dikişler alınır. Yaklaşık olarak 2 ay içinde şişliklerin çoğu geçtiği için liposuction'ın sonucunu görebilirsiniz. Ameliyattan 4-5 gün sonra fizik egzersizlere, lenf drenajı masajına yada endermologie seanslarına başlanması şişlik ve morlukların geçmesi açısından faydalı olur.

Liposuction sonrası mutlaka spora ve diyetinize devam etmeniz önerilir. Bu konuda bir diyetisyenden yardım alabilirsiniz. Liposuction sırasında ciltaltındaki tüm yağın alınmadığını, sadece fazla kısmın alındığını unutmayın. Bu sebeple daha sonra kilo alırsanız eskiden fazlaca yağ biriken kısımlarda eskisi gibi yağ birikimi olmaz, fakat unutmayın, bu kilo almayacaksınız demek değildir. Ameliyattan sonra yine kilo alabilirsiniz, fakat eskiden fazlaca birikim olan bölgelerde eskisi gibi birikim olmaz. O bölgedeki yağ hücreleri sayı olarak azalmış olduğundan liposuction'ın etkisi kalıcıdır.

Bir çok hasta ameliyattan aylar sonra liposuction'dan memnun kalarak, ameliyat öncesi giyemedikleri kıyafetleri artık giyebildiklerini göstermek ve teşekkür etmek için doktorlarına uğrarlar. Basenlerinde yağ fazlalığı sebebiyle pantalon giyemeyen yada göbeğindeki fazlalıklar sebebiyle dar t-shirt giyemeyen hastalar çoktur. Bu gibi hastalar için ameliyat sonrası diledikleri kıyafetleri giyebilmek en büyük mutluluktur.

Op. Dr. Oytun İdil
oytunmd@gmail.com
0 533 5690649