Meme Estetiği

Göğüsler tüm dünyada kadın güzelliğinin, çekiciliğin, anne olmanın ve bebek emzirebilmenin sembolüdür. Göğüsleri ideal ölçülerde olan bayanlar sosyal hayatta daha aktifdir ve sosyaldirler. Bu sebeple göğüs estetiği oldukça popülerdir ve en çok yapılan estetik ameliyatlardandır. Ergenlikte göğüs gelişimi yetersiz olan, göğüsleri küçük kalmış bayanlar, göğüsleri aşırı iri bayanlar, tübüler meme gibi konjenital meme deformiteleri olan bayanlar, iki memesi arasında asimetri olanlar, doğum sonrası memelerinde sarkmalar olan hastalar, meme uçlarında içeri çöküklük olan hastalar, bu amaçla plastik cerrahlara başvurmaktadır.

Genelde yapılan göğüs estetikleri şöyle sıralanabilir:

  • Meme büyültme (Silikon Protez)
  • Meme küçültme
  • Meme dikleştirme
  • Doğuştan olan meme bozukulkuklarının düzeltilmesi (Asitmetri, poland sendromu, tubuler meme deformitesi gibi..)
  • Meme Rekonstrüksiyonu
  • İçe çökük meme uçlarının dışarı alınması ve düzeltilmesi
  • İri meme uçlarının küçültülmesi

Bu gibi ameliyatlarla diledikleri kadınsı fiziki görünüme kavuşan hastalar, fiziki görünümde düzelmeye ek olarak psikolojik açıdan da iyi yönde etkilenmektedir. Bu hastaların öz güvenleri eskiye göre daha fazla olduğundan cinsel hayatlarının da pozitif yönde etkilendiği bilimsel çalışmalarla gösterilmiştir. Meme büyütme ameliyatından sonra hastalar genellikle daha önce giymek isteyipte giyemedikleri kıyafetleri artık giyebildiklerini ve sosyal hayatlarında daha aktif olduklarını ifade etmektedirler. Meme büyütme ameliyatları fiziki ve ruhsal gelişimini tamamlamış ve göğüslerinin ufak olduğunu düşünen her bayana yapılabilir.

Meme büyütme ameliyatlarında, kişinin isteği doğrultusunda, dilenen büyüklükte protez konabilir. Meme büyütme ameliyatı, ayrıca doğum ve emzirme sonrası göğüslerinde küçülme ve sarkma olan bayanlara, kanser sebebiyle göğsü alınan hastalarda meme rekonstrüksiyonu amacıyla yada iki göğsü arasında asimetri olan bayanlara yapılabilir. Eğer kilo vermeyi planlıyorsanız ve bu amaçla spor yapıyor, diet uyguluyorsanız, ameliyatı, istediğiniz kiloya geldikten sonra olmanız iyi olacaktır. Kilo verirken, memelerde de yağ doku bulunduğundan bir miktar şekil değişikliği olabilir. Ameliyatı istediğiniz kiloya geldikten sonra olursanız daha sağlıklı bir sonuç elde edilir.