Popo Estetiği

POPO PROTEZİ İLE POPO BÜYÜTME

Estetik popo protezi, poposunun küçüklüğünden şikayet eden kişilere ameliyatla yerleştirilen bir vücut implantıdır. Burada estetik kusurun sebebi, "popo"da, tıpda "gluteus" olarak adlandırılan, kaba eti oluşturan kasların az gelişmesidir. Bu kaslar az gelişmişse o kişinin "popo"su düz olur, arkaya olan çıkıntı olmaz. Bu durum pantolon giyildiğinde pantolonun arkasının boş kalmasına yolaçar.

İmplant, popo bölgesindeki kasların içine yada arkasına yerleştirilir ve bu bölgenin arkaya daha çıkıntılı ve dolgun görünmesini sağlar. Klasik yöntem, protezin büyük gluteal kasın altına yerleştirilmesidir. Bu bölgenin büyütülmesi için kullanılan protezler, işlev açısından meme protezlerinden farklı değildir; yalnız bu protezler meme protezleri gibi yumuşak değildir, kıvamı oldukça sert silikondan (very cohesive silicone gel) yapılırlar. Bu protezler sert olduğundan herhangi bir patlama yada içindeki maddenin dışarı sızması gibi bir risk yoktur. Protezler sert olmasına rağmen, aynı zamanda kalçada hissedilmeyecek kadar yumuşaktır.

Bu ameliyatın ilk uygulandığı dönemlerde sıradan meme protezleri kullanılmış, daha sonra bu bölgede özel protezlere ihtiyaç olduğu anlaşılmış ve bugün kullandığımız özel "Gluteal protezler" üretilmiştir.

Bu ameliyat, bayanlara özgü bir ameliyat değildir; bayanlar kadar erkeklere de yapılmaktadır. Daha çok kalçalarının arkaya çıkıntılı olmadığını, küçük olduğunu düşünen bayanlara yapılır. Erkek hastalar ise genellikle pantalon giydikleri zaman pantolonun arkasının boş kaldığını söylerek plastik cerrahlara başvururlar. Erkek hastalarda asıl sorun kaba et kısmının hacmini veren gluteus kasının yetersiz gelişmiş olmasıdır; bu hastalarda popo kısmı dümdüzdür, arkaya çıkıntı yoktur, pantolon giyildiğinde hoş olmayan bir görüntü oluşur. Bayanlar kadar erkeklerde de popo bölgesi kişinin cinsel çekiciliğini artıran bir bölgedir. Bir çok bayana kalçası belirgin erkekler çekici gelmektedir. Son yıllarda bu ameliyata ilgi artmıştır.

Ameliyat, genel anestezi ile poponun iki kısmının arasından yapılır. Ameliyat izi, tanga dahi giyilse dışarıdan görülmez.

Hasta ilk kontrole geldiğinde pansumanı değiştiriliyor ve ondan sonra yavaş yavaş normal oturmaya başlıyor. Hastalar genellikle 1 hafta sonunda normal oturabiliyor.

Peki ileride hiç protezi hissediyorlar mı? Bunu şöyle bir örnekle anlatayım. Zamanında kliniğimizde dışarıdan bir ekip estetik üzerine bir belgesel çekmek istedi. Bazı hastalarımızla röportaj yapmak istediler. Ben de hastalarıma sordum. Kabul edenleri çekim günü davet ettik. Belgeselin ilgi çekici olması için çekim ekibi özellikle ilginç vakalarla görüşmek istemişti. Çağırdığımız vakalardan biri de, popo implantı ile popo büyütme yaptığımız bir hastamız idi. Aylardan temmuz yada ağustos idi. Hastamız geldi ve koltuğa kendini arkaya doğru yatarak bıraktı, "Ooof, çok sıcak! Yorgunluktan öldüm!" diyerek su istedi.. Ben hastanın kendisini koltuğa bırakışını gördüğümde içim cız etti; çünkü kendini koltuğa arkaya doğru meylederek bırakmıştı ve tam implantların olduğu bölgenin üzerine oturmuştu. Normalde koltukta dik oturduğunuzda implantlar arkada kalır, yani üzerine oturmazsınız; ama kendinizi arkaya doğru koltuğa bırakırsanız implantların üzerine oturursunuz. Ben de hastanın canı yandı sandım.. Hemen sordum: '*** hanım! Hiç hissetmiyor musunuz implantları? Tam implantların üzerine doğru kendinizi bıraktınız koltuğa!' Hasta hiç ağrı duymamıştı. İmplantları hissetmiyordu, son derece rahattı. Zaten bu tür implantlar için üretici firmalar da şöyle diyor: 'Hasta 3 ay içinde implantın farkındalığını kaybeder. Artık implantı kendi vücudunun bir parçası olarak görür; implantı hissetmez'. Ben, bahsettiğim hastamın koltuğa öyle oturuşunu görmesem, bu kadar rahat olduklarını düşünmezdim. Yaklaşık 2-3 ay içinde artık implantı hiç farketmemeye başlıyorlar..

Daha ayrıntılı bilgi için www.estetikpopo.com sitesine bakınız...

Op. Dr. Oytun İdil
oytunmd@gmail.com
0 533 5690649