Yüz Germe

YÜZ GERME

Yüz germe ameliyatı yaşlanmayı durdurmaz fakat yüzünüzdeki yaşlanmanın izlerinin silinmesini sağlar. Yüz germe ameliyatı, bir nevi zamanı geriye sararak, bundan 10-15 yıl önceki görünümünüze kavuşmanızı sağlamaktır. Ameliyat sonrası yüz ifadeniz daha genç ve diri hale gelir. Yanak, boyun ve yüz dokularındaki sarkmalar bu ameliyatla giderilir, yüz bölgesinde yağlanma varsa bu bölgeden yağ alınabilir (yada tam tersine yüzde yağ dokuda erime varsa yüze yağ enjeksiyonu yapılabilir). İstenirse aynı anda rinoplasti (burun estetiği), gözkapağı estetiği, alın germe, kaş kaldırma, liposuction (yanaklara ve boyuna yapılan liposuction), çene ucuna yapılan estetik girişimler (büyütme, törpüleme gibi), boyun estetiği gibi ek girişimler de yapılarak tam bir "yüz gençleştirme" sağlanabilir.

Yüz germe genellikle ilk olarak 40'lı yaşlarda yapılır ve 10 yılda bir tekrarlanabilir; fakat bir çok yüz germe vakasının tekrar ameliyat olmasına gerek kalmaz. Hayatı boyunca bu ameliyatı 3 kez geçirmiş hasta sayısı çok çok azdır. Yeri gelmişken günümüzde yüz germe ameliyatlarının artık sadece belli bir yaş üzerine yapılmadığını, genç yaştaki insanlara da yapılabildiğini belirtmeliyim. Örneğin yanak yağ kitlesi düşük olan genç hastalarda "endoskopik midface lift" ameliyatı ile yanak yağ dokusu yukarı alınarak daha diri bir görünüm elde edilebiliyor. Bu hastaların yaşları 25-35 arasında değişiyor, hatta hastanın ihtiyacı varsa (yanak yağ kitlesi sarkıksa) 20 yaş altı kişilere bile bu ameliyat yapılabilir. Özellikle bayan hastalarda aynı anda kaş kaldırma ve göz kenarını yukarı alma (badem göz, star eyes) ameliyatları da yapılabiliyor. Her bayan, her yaşta çıkık elmacık kemikleri olmasını, gözlerinin (dış kenarları hafifçe yukarı doğru olan) badem göz şeklinde olmasını ve kaşlarının kalkık olmasını ister. Yüz germe ile (özellikle endoskopik midface lift ameliyatı ile) her yaşta bunlara sahip olabilirsiniz. Tabii dikkat ederseniz bu bahsettiğim özellikler (kaşların kalkık olması, gözlerin badem olması vs..) hep kadınsı; feminen özelliklerdir. Bu yüzden bu tarz yüz germe ameliyatlarını erkek hastalara yaparken çok dikkat etmek gerekir, yoksa hastada hiç istemeden feminen bir görüntü elde edilebilir. Özellikle endoskopik midface lift ameliyatı erkek hastalarda çok dikkatli yapılması gereken bir ameliyattır.

Bu ameliyat sonunda, en güzel sonuçlar şu hastalarda alınır:
- Yaşlanmanın etkilerinin henüz tam belirginleşmediği kişiler.
- Yüzünde solar hasarın en az olduğu kişiler. (Cildinde güneşin yaşlandırıcı etkilerinin en az olduğu hastalar)
- Cilt esnekliğini kaybetmemiş kişiler.
- Yüzünde ve boynunda fazla yağ birikimi olmayan kişiler.
- Cildi, elastikiyetini korumuş kişiler
- Şeker hastalığı, kan, kalp, damar hastalığı yada hipertansiyon gibi ciddi bir hastalığı olmayan kişiler.


Yüz germe ameliyatı planlanırken hedeflerimiz şunlardır:
- Yüzünüze doğal, diri ve genç bir görünüm kazandırmak.
- Yüzde yaşlı ve yorgun bir ifadeye yol açan sarkma, yağ doku fazlalığı, boyundaki kırışıklık ve fazlalığın giderilmesi.
- Ameliyatta yapılan kesilerden kalacak izlerin çok iyi gizlenmesi.
- Uzun etkili bir sonuç elde edilmesi.
- Ameliyatta yanak, boyun ve yüz dokularında lifting sağlanırken diğer kısımlarda (saçlı deride, saçlı deri sınırlarında, kulakta, boyunda..) bir deformiteye yol açmamak.

Her hastada tek bir yöntemin uygulanması yanlış olur. Yerine göre bazı hastada endoskopik yöntemler, bazı hastalarda ise klasik açık yüz germe yöntemlerini uygulamak gerekir. Burada önemli olan kişinin neye ihtiyacı olduğudur. Örneğin hastanın yanaklarında ve boynunda sorunu varsa, elmacık kemikleri ve yüzün üst kısmında (göz çevresi) problemi yoksa, sadece boyun germe ve S-lift yada MACS lift ile sorun halledilebilir. Hem elmacık kemikleri üzerindeki yağ doku aşağıya sarkmış, hem dudak kenarlarında sarkması hem de boyunda sorunu varsa bu hastada endoskopik mid-face lift ve açık klasik yüz germe-boyun germe birlikte yapılırsa ancak etkili olur; çünkü endo mid-face, yüzün üst kısmına çare olurken açık klasik yüz ve boyun germe ise yüzün alt kısmına çare olacaktır. Hastanın yüz germe yanında yüz cildinin de pürüssüzleştirilmesine ve doku eksiği olan yerlere implant yerleştirilmesine ihtiyacı varsa, high-tech lift yöntemleri uygulanmalıdır; yani yüz germe yanında yüz cildine lazer gençleştirme yapılmalı ve (örneğin) çene ucu küçük ise buraya özel implant ile çene ucu büyütme yapılmalıdır. Bunun yanında, bir çok vakada yüz germe ile birlikte yanak bölgelerine çok az yağ enjeksiyonu yapmanın, yüze daha diri bir ifade kazandırdığını düşünüyorum..

Op. Dr. Oytun İdil
oytunmd@gmail.com
0 533 5690649