Botoks, cilt yapısının yaşlanma sürecinde kendi kendini yenileyememesi sonucu ortaya çıkan kırışıklık, düşük kaş veya aşırı terleme gibi rahatsızlıklara hızlı bir çözüm sunan bir tedavi yöntemidir.

Botoks Etkisi ve İçeriği:

Botoks, Clostridium botulinum adlı bakteriden elde edilen botulinum toksini içerir. Sinir ve kas arasındaki etkileşimi bloke ederek kasların çalışmasını durdurur ve böylece kırışıklıkları azaltır.

Botoks Nerelerde Kullanılır ve Nasıl Uygulanır?

Botoks, koltuk altı, el ve ayak terlemeleri, ince kırışıklıkların doldurulması, kaş arası ve alın çizgilerinin nötrlenmesi, kaş ayakları, dudak üstü, boyun ve dekolte bölgesindeki kırışıklıkların giderilmesinde kullanılır. Yaklaşık olarak yarım saat süren klinik bir uygulamadır.

Botoks Uygulaması Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler:

Botoks uygulaması öncesi aspirin ve aspirin içeren ilaçların kullanımı durdurulmalı, ayrıca bir hafta öncesinden alkol tüketimi sonlandırılmalıdır.

Botoks Uygulaması Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler:

Botoks uygulaması sonrasında enjeksiyon yapılan bölgelerdeki kasları çalıştırmamak için yaklaşık iki saat boyunca dik durulmalıdır. Ayrıca, bir gün süreyle zorlayıcı egzersizlerden, sıcak duş, sauna ve buhar banyosundan uzak durulmalıdır.