Burun Estetiği Ameliyatı (Rinoplasti) Nedir?

Burun bir kişiye ilk bakıldığında en çok dikkat çeken bölgelerden biridir. Eğri veya büyük bir burun hem görünüm olarak hem de sağlık açısından iyi değildir. Daha estetik bir burun için burun estetiği  rinoplasti yaptırılabilir.

Burun estetiğinde (rinoplasti) amaç burnun şeklini değiştirerek daha estetik bir görünüm kazanmasını sağlamaktır. Her zaman estetik amaçlı yapılmayabilir, bazen solunum güçlükleri ve nefes almayı kolaylaştırmak için de yapılır. Rinoplasti günümüzde en sık yapılan estetik uygulamalar arasındadır. Bu işlem kıkırdak ve kemiklerin yapısını değiştirerek yapılır. Kıkırdak ve kemikler bazen kesilir, bazen ise şekilleri değiştirilir. Sonuç olarak istenilen estetik burun görünümüne kavuşulmuş olur.

Burun Estetiği Ameliyatı – Rinoplasti Neden Yapılır?

Burun ameliyatı burunun işlevlerini yerine getiremediği zamanlar ve kişinin hayatını etkileyecek bir görünümde olduğu zamanlarda yapılır. Burun doğumla birlikte veya sonradan gelişen bir şekil bozukluğu sebebi ile nefes alma problemleri yaşayabilir. Solunum güçlüğüne neden olan bu bozukluk burun ameliyatı ile düzeltilebilir. Burun estetiği’nin kullanıldığı diğer alan ise estetik bir görüntü sağlamaktır. Burnun görünümünde rahatsız olan kişi burun ameliyatı ile bozukluğu düzeltip istediği buruna sahip olabilir.

Burun Yapısı Nedir?

Burnun en alt tabakasında kemik ve kıkırdak yapıları vardır, deri kaplı bir yapısı vardır. Kemik ve kıkırdak yapıların üzerinde kemik zarı, kıkırdak zarı ve mimik kasları bulunmaktadır. Burun, solunum sisteminde önemli bir yere sahiptir.

Estetik Burun Ameliyatı Neden Zordur?

Estetik burun ameliyatının zor olmasının sebeplerinden biri burnun kapalı olmasıdır. Burun kapalı olduğu için sadece bir taraftan ameliyat yapılmak zorunda kalınır. Ayrıca kemik ve kıkırdaklar iyileşme döneminde farklı davranabilirler. Bu durum da revizyon yani ikinci düzeltme ameliyatı yapılmasına sebep olur.

Burun Estetiği Kimlere Uygulanır?

Burundaki kemik yapısının eğri olması, kıkırdak yapısında şekil bozuklukları olması, burnun büyük olması, burundaki yapıların bozukluğu sebebi ile nefes almada zorluk çekenler burun estetiği yaptırabilirler. Burun ameliyatında kişisel tercihler ön plandadır. Kişi nasıl bir burun istediğini önceden doktoru ile konuşur.

Rinoplastide burun yapısında pek çok şey değiştirilebilir. Burun büyüklüğü, burun açısı, burun köprüsü burun ucu ve burun delikleri kişinin tercihine göre değiştirilebilen kısımlardır.

Burun Estetiği (Rinoplasti) Ameliyatı Çeşitleri Nelerdir?

Estetik burun ameliyatı çeşitleri açık rinoplasti, kapalı rinoplasti, likit rinoplasti ve tipplastidir. Bu yöntemlerden hangisinin kullanılacağına yapılan incelemeler sonucunda ve hastanın nasıl bir burun görünümüne kavuşmak istediği konuşularak karar verilir.

Açık Rinoplasti:

Burun delikleri arasında bir kesi açılır ve bu kesi cerrahın görüş açısını genişletmeyi sağlar. Burun şekil bozukluğu ileri derecede olan veya daha önceden burun ameliyatı geçirmiş kişilerde tercih edilen bir yöntemdir. İyileşme süreci daha uzun sürer ve ameliyat sonrası oluşan morluk ve ödem daha büyük boyutta olur.

Kapalı Rinoplasti:

Kapalı rinoplastide atılan kesi burun delikleri içinde kalır bu yüzden cerrahın görüş alanı dardır. Daha çok küçük boyuttaki şekil bozukluklarının düzeltilmesinde kullanılır. İyileşme süresi daha kısa sürer ve burunda dikiş izi bırakmaz.

Ameliyatsız Burun Estetiği (Likit Rinoplasti):

Düşük burun uçlarını düzeltmek için kullanılan likit rinoplasti diğer cerrahi işlemlere göre oldukça basit bir uygulamadır. Burundaki şekil bozukluğunun çok ciddi olmadığı durumlarda kullanılır. Burun dolgusu olarak da adlandırılan bu uygulamada burun köprüsüne dolgu işlemi yapılır.

Burun Ucu Estetiği (Tipplasti):

Burun ucu estetiği sırasında kıkırdak yapıdaki uç kısım şekil bozuklukları düzeltilir. Burun ucu düşüklüğü, geniş burun ucu, burun deliklerinin asimetrik oluşu ve sivri burun ucu gibi durumları düzeltmek amaçlı uygulanır. Kemik yapılarına herhangi bir müdahale yapılmadığı için göz etraflarında şişme görülmez.

Burun Estetiği (Rinoplasti) Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Estetik burun ameliyatı hem erkeklere hem de kadınlara uygulanabilen bir estetik ameliyat çeşididir. Beklenen görünümün elde edilebilmesi için 6-12 ay gibi bir süreç gereklidir. Bu süreç hastadan hastaya değişiklik gösterebilir. Ameliyat büyüklüğü ve burun dokusundaki sorunlara göre bu süreç uzayıp kısalabilir. Kıkırdakların istenilenin aksi şekilde hareket etmesi sonucunda ameliyat sonrası bazı hastalarda tekrar düzeltme uygulamaları yapılabilir. Bu uygulamalar yaklaşık 10 hastanın birinde rastlanan bir durumdur.

Estetik burun ameliyatı (rinoplasti), burundaki problemin büyüklük derecesine ve kullanılacak ameliyat çeşidine göre değişiklik göstermekle birlikte ortalama 1.5-4 saat sürebilir.

Burun Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Burun estetiği sonrası oluşan ağrılar ve iyileşme süreci için doktorun verdiği ilaçlar aksatmadan kullanılmalıdır. Ameliyat sonrası birkaç saat kadar ayağa kalkılması önerilmez çünkü baş dönmesi ve göz kararması yaşanabilir.

Burun ameliyatı sonrası genizden kan sızıntısı olması normal bir durumdur. Fakat bu kanama farkında olmadan yutulabilir ve mide bulantısı, kusmaya sebep olur. Kanlı kusma ve ameliyat ertesi siyah renkli dışkı görülme ihtimali vardır. Ameliyattan 6 saat sonra mide bulantısı yoksa su içilebilir ve sıvı gıdalar yavaş yavaş tüketilmeye başlar. Ameliyatın ardından ilk birkaç gün sıvı gıdalar ile beslenilmesi önerilir.

Burun ameliyatı sonrası iyileşme sürecinde herhangi bir olumsuzluk ile karşı karşıya kalmamak adına dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Sigara ve tütün kullanımı iyileşme sürecini yavaşlatır ve içerdiği nikotin ile damarlarda kasılmaya sebep olarak iyileşme döneminde dokuya yardımcı olan oksijen ve kan desteğini engeller. Sağlıklı bir iyileşme süreci için tütün kullanılmamalıdır.

Göz altlarında şişlik ve morluklar oluşur, gün geçtikçe hafifler ve yok olur. İlk iki hafta burnun tıkalı olur bu olağan bir durumdur, bu süreçte burna su çekilmemeli ve asla sümkürülmemelidir. İyileşme sürecinde burnun şeklini koruması için bir süre gözlük takılmamalıdır. Yüksek çaba gerektiren sporlardan, gülme ve kahkaha gibi yüz mimiklerini çoğunun hareket edeceği eylemlerden de kaçınılmalıdır. Aşırı güneş ışığına maruz kalmak burun cildi ve çevresindeki cilt dokularında renk değişikliğine neden olabilir.

Bu sayılanlar iyileşme sürecinin başarılı olarak tamamlanması için dikkat edilmesi gerekenlerdir. Burun ameliyatı sonrası iyileşme süreci yavaş ilerleyen bir süreçtir. Hastalar ameliyat sonrası ilk 6 saatte ayaklanabilir ve yemek yemeye başlayabilir.  Bazı hastalar aynı gün taburcu edilirken , bazıları 1 gün gözlem altında tutulur. Ameliyat sonrası yerleştirilen tamponlar 1-2 gün sonra çıkartılır. İstenilen estetik burun görünümü için tamamen iyileşme süreci yaklaşık 6-12 aydır.

Burun Ameliyatı Kaç Günde İyileşir? Hasta Ne Zaman Taburcu Olur?

Burun ameliyatı iyileşme süreci aşamalıdır. İlk gün hasta yavaş yavaş yemek yemeye ve ayaklanmaya başlar. Hasta genelde ameliyat sonrası aynı gün taburcu edilir ancak bazı durumlarda 1 gece daha hastanede kalabilir. Taburcu olduktan sonra ilk 10 gün sonra günlük hayatına dönebilir. 1 ay sonra yüzdeki ödemin büyük bir kısmı yok olur. Tamamen iyileşme ise 6-12 ayı bulabilir.

Burun Estetiği Yaş Sınırı Var Mıdır? Kaç Yaşında Yapılır?

Gelişimini tamamlamamış bireylerde burun estetiği yapılması uygun görülmez. Hastanın 18 yaşını doldurmuş olması gerekir.

Burun Estetiği Fiyatları 2023

En sık tercih edilen estetik ameliyatlarından biri burun estetiği fiyatları kullanılacak yönteme göre değişir. Bunun için kendi burun yapınıza uygun bir tedavi için doktorunuzla görüşün.