DERMAPEN

Dermapen uygulaması insan cildinde bulunan onarım mekanizması ile birlikte cildin içinde bulunan kolajen üretimini de uyarmak için yapılan bir tedavi uygulaması olarak bilinmektedir. “Kolajen İndüksiyon Tedavisi” olarak da bilinen bu uygulama, uzman kişiler tarafından küçük iğneler yardımı ile yapılan minimal invaziv bir işlem olarak karşımıza çıkmaktadır.

Dermapen Nedir?

Cilt yenileme uygulaması için kullanılan bir tür mikro iğneleme cihazı da olan “Kolajen İndiksiyon Tedavisi”, bir kalem şeklinde tasarlanmış ve çok ince iğneler ile donatılmış bir başlığı da içermektedir. Bu tedavi insan cildine çok sayıda mikro iğneleme işlemi yaparak insan cildini hafifçe delme işlemi ile birlikte cilt altındaki dokuları uyaran bir işlem olarak bilinmektedir.

Bu tedavi yöntemi ile birlikte cilt kendini yenilemeye başlar ve daha sağlıklı bir görünüm de kazanır. Dermaroller gibi diğer mikro iğneleme cihazlarından farklı bir şekilde bu uygulama daha hassas ve daha kontrol edilebilir bir işlem olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bu tedavi insan cildinde akne izleri, kırışıklıklar, çizgiler, lekeler ve cilt tonu düzensizlikleri gibi birçok cilt sorununu tedavi etmek için kullanılmak ile birlikte işlemin tedavi süresi de tedavi edilen bölgenin büyüklüğüne ve sorunun şiddetine bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir.

Dermapen Ne İşe Yarar?

Cilt yenileme ve cilt sorunlarına karşı bir tedavi yöntemi olarak bu uygulama bir cilt bakımı yöntemi olarak bilinmektedir. Özellikle bu tedavi yönteminin temel işlevi ciltteki kolajen ve elastin üretimini artırmak, cilt hücrelerinin yenilenmesini sağlamak ve çeşitli cilt sorunlarını da tedavi etmektir.

Özellikle bu işlemin ne işe yaradığı konusunda sıkça sorulan sorulara verilecek cevaplar arasında en önemli özellik işlemin cilt altındaki kolajen ve elastin üretimini artırarak ciltteki kırışıklık ve çizgilerin görünümünü azaltması seçeneği öne çıkmaktadır. Bunun yanında bu uygulama akne izlerini ve akne nedeniyle oluşan cilt hasarlarını da tedavi etmek için kullanılmaktadır.

Cilt tonu düzensizliklerini azaltarak daha düzgün bir cilt görünümü ve cilt tonu sağlayan bu uygulama, ciltteki lekeleri ve pigmentasyon sorunlarını da azaltmaktadır. Ciltteki kolajen üretimini artıran bu uygulama cildin sıkılığını ve elastikiyetini de artırma özelliğinin yanında cildin genel sağlığı ile gençleşmesini de teşvik edici özelliğe sahiptir.

Bu tedavinin etkisi ciltteki sorunların ciddiyeti ve uygulanan tedavinin sıklığına bağlı olarak değişkenlik gösterse de genellikle 4-6 haftalık aralıklar ile birkaç seans şeklinde gerçekleştirilmektedir.

Dermapen Nasıl Uygulanır?

Bir kalem şeklinde cihaz olan ve ciltte çok sayıda mikro iğneleme işlemi gerçekleştiren dermapen, cildi hafifçe delme suretiyle işlevini gerçekleştirmektedir. İşlem sırasında bu cihazın başlığı cildin üzerinde gezdirilir ve cihazdaki iğneler cilde delikler açar. Bu delikler de cildin kendini yenilemesi ve cildin iyileşmesi konusunda yardımcı görevini taşımaktadır.

Tedavinin uygulanma aşamasında ilk olarak bu tedaviye başlamadan önce cildin temiz ve kuru olduğundan emin olunması gerekmektedir, böylece cilde nüfuz edici bir serum uygulanabilmektedir. Yüzünüzdeki ve diğer tedavi edilecek bölgedeki cilt üzerinde iğnelerin gezdirilmesi, cihazın hareket ettirilmesi sırasında vücuda cilt üzerinde birçok hafif iğnenin batırılması ile devam etmektedir. Bu işlem cildi hafifçe yaralar ancak bu yaralar tedavinin bir yöntemi olarak görülmekte ve geçici yaralar olarak bilinmektedir.

İşlem sonrasında tedavi işlemi tamamlandıktan sonra cilt soğuk suyla yıkanır ve nemlendirici uygulanır ayrıca bunun yanında işlem sonrasında belli bir süre boyunca güneş ışınları ve sıcak sudan cildin uzak kalması gerekmektedir. Bu işlem hassas bir cilt işlemi olduğundan profesyonel bir klinik ortamında ve eğitimli bir doktor veya uzman tarafından uygulanmalıdır.

Dermapen Uygulamasının Avantajları Nelerdir?

Bu tedavi yönteminde birçok avantaj bulunmaktadır. Cildin yenilenmesi ve cildin elastikiyetini artırmak bu avantajların başında yer almaktadır. Ciltteki akne izlerinin azaltıldığı bu uygulamada cilt dokusu da düzleşmekte ve ciltteki pigmentasyon sorunları da azaltılarak daha düzgün bir cilt ve cilt tonu da uygulamanın avantajları içerisindedir.

Özellikle ciltteki kırışıklıkları ve ciltte bulunan çizgileri azaltan bu yöntem, cildin sıkılığını artırarak daha genç ve sağlıklı bir görünüm sağlama konusunda da çeşitli avantajlar barındırmaktadır. Diğer cilt yenileme yöntemlerine göre daha az acı veren bu uygulama daha kısa iyileşme süresini de beraberinde getirerek diğer cilt yenileme yöntemlerine göre daha avantajlı bir olguyu bireylere sunmaktadır.

Güvenilir ve doğal bir yöntem olarak bu uygulamada cilt kendi yenileme sürecini kullanarak çalışmaktadır ve tüm cilt tiplerinde uygulanabilir ve uygulamanın herhangi bir yan etkisinin de olmadığı bilinmektedir. Daha uzun süreli sonuçlar sağlayan bu tedavi yöntemi tedavi sonrası cildin daha sıkı, daha genç, sağlıklı ve yenilenmiş görünmesine yardımcı olması ile birlikte kendi içinde buna benzer birçok avantaj barındırmaktadır.

Dermapen Uygulamasının Riskleri Nelerdir?

Oldukça güvenli bir tedavi işlemi olan bu yöntemde çok fazla olmasa da belirli riskler de bulunmaktadır. Özellikle bu işlem sırasında ciltte kızarıklık oluşabilmektedir fakat bu durum genellikle birkaç saat içinde geçmektedir.

Bunun yanında bu tedavi işlem sonrasında cilt hassasiyet konusunda bir risk barındırabilmekte ve ciltte çeşitli kabarcıklar oluşabilmektedir fakat bu durum da nadir görülen bir durumdur ve birkaç gün içinde düzelebilmektedir.

En önemli riskler arasında uygulama içinde işlemin uygulandığı yer ve işlemi uygulayan kişi hijyenik bir ortam sağlamazsa enfeksiyon riski bulunmaktadır. Cildin iğneler dolayısıyla hafif delindiği bir tedavi yöntemi olan bu işlemde enfeksiyon büyük sonuçlar doğurabilmektedir fakat sterilize edilmiş bir cihaz kullanıldığı sürece bu risk de minimaldir.

Bunun yanında işlem sonrasında cilt lekeleri de meydana gelebilmektedir fakat bu da geçici bir durumdur. Ayrıca güneş yanığı ve yan etkiler gibi diğer riskler de barındıran bu tedavi işlemi, özellikle profesyonel bir klinik ortamda eğitimli bir kişi tarafından uygulanmalıdır.

Dermapen sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Bu tedavi işlemi sonrasında cilde doğru bir biçimde bakım yapmak işlem sonrasında dikkat edilmesi gerekenler arasında yer almaktadır.

Özellikle bu tedavi işlemi sonrasında ilk 24 saat boyunca cildi temizlemek ve makyaj yapmamak önemli durumlar arasında yer almaktadır. Bununla birlikte cildi nemlendirmek, güneş kremi kullanmak, cildi nemli tutmak da dikkat edilmesi gerekenler arasında yer almaktadır.

Dermapen Fiyatları 2023

Tedavi işleminin fiyatları uygulamanın yapıldığı bölge, klinik veya tedaviyi gerçekleştiren uzmanın deneyimine göre değişkenlik gösterebilmektedir fakat çoğu yerde bu işlem uygun ücretli tedavi yöntemleri arasında görülmektedir.

Sık Sorulan Sorular

Bu tedavi uygulamasında sık sorulan sorular arasında en çok “Uygulamanın etkisi ne zaman görülmeye başlar?”, “Uygulama kimlere uygulanabilir?”, “Uygulama kaç seans uygulanır” gibi sorular yer almaktadır. Özellikle internet ortamında bu tedavi yöntemi hakkında sıkça araştırılan bu konular, uygulamanın önemli soru maddeleri arasında yer almaktadır.

Dermapen uygulamasının etkisi ne zaman görülmeye başlar?

İğne yöntemi ile gerçekleştirilen bu tedavi işlemi sonrası ciltte hemen fark edilir bir değişiklik görülemeyebilir. İşlem sonrası ciltte hafif kızarıklık ve hassasiyet meydana gelebilmektedir. İşlem sonrası cildin tamamen yenilenmesi ve iyileşmesi için genellikle uzmanlar tarafından 4-6 hafta süre verilebilmektedir.

Dermapen kimlere uygulanabilir?

Bu uygulama hemen hemen herkes için uygundur. Genellikle 18 yaş ve üzeri kişilere tavsiye edilebilen bu tedavi yöntemi cildinde sarkma, kırışıklık, yara izleri ve lekelerden şikayetçi kişilere uygulanabilmektedir.

Dermapen kaç seans uygulanır?

Bu işlem genellikle kişiden kişiye göre değişkenlik gösterebilen bir uygulamadır. Genellikle dermapen işlemi 3-6 seans arasında uygulanmaktadır.