Elmacık Kemiği Dolgusu Nedir?

Belirgin ve dolgun elmacık kemikleri meydana getirmek için elmacık dolgusu işlemlerinden yararlanılmaktadır. Hafif bir elmacık kemiği oluşturmak ve bunu yüz hattı ile uyumlu bir görünüme ulaştırmak için bu dolgu işlemleri oldukça idealdir. Aynı zamanda elmacık kemiği bölgesine dolgu yapılarak hacmini kaybetmiş olan bölge yeniden şekillendirilmektedir.

Yüzün gergin, dinamik ve sağlıklı görünmesi elmacık kemiklerinde hacme bağlıdır. Yüzün genel görünümüne uygun olmayan elmacık kemiği, yüzün solgun ve yaşlı görünmesine neden olabilmektedir. Özellikle yaşlanma ve aşırı kilo almaya bağlı olarak elmacık kemikleri hacmini kaybetmekte ve bu alandaki yumuşak doku sarkmaya başlamaktadır. Bu sorunların önüne geçebilmek adına birçok yöntemden kullanılmaktadır. Elmacık dolgusu bu yöntemlerden en öne çıkanlardan birisidir.

Hyalüronik asit bazlı dolgular kullanılarak elmacık kemikleri dolgu uygulamalarıyla hedeflenen hacme ve şekle ulaştırılmaktadır. Lifting etkisi yaratan bu işlemler sonucunda yüz, estetik açıdan olması gerektiği görünüme kısa sürede ulaşmaktadır.

Elmacık Kemiği Neresidir?

Yanağı üst bölgesinde bulunan ve yüzü yükselten kemikler elmacık kemiği olarak adlandırılmaktadır. Elmacık kemiğine farklı profillerden bakıldığı zaman oldukça önemli bir bölgede olduğu anlaşılmaktadır. Özellikle yüzün genişliğini ve yanak bölgesinin belirginliğini artırması bu önemi vurgulamaktadır. Aynı zamanda yüzün hacimsel anlamda dolgun bir görselliğe sahip olmasında da önemli bir yere sahiptir.

Elmacık Dolgusu Ne Sağlar? Ne İşe Yarar?

Yaş, genetik faktörler ve fazla kilo kayıpları elmacık kemiğindeki dokuların zayıflamasına neden olmakta ve elmacık dolgusu işlemleri ile bu sorun düzeltilmektedir. Bölgenin V formundan uzaklaşması estetik olarak kötü bir görünüm oluşturmakta ve derin yapılara gerçekleştirilen dolgular ile bölgeye hacim verilmektedir. Özellikle dolgun bir görünüm için elmacık kemiği dolgusundan yararlanılmaktadır.

Bu dolgu yöntemi sayesinde estetik kaygılar giderilirken cilt yapısında da gerginlik oluşturulmakta ve lifting etkisi yaratılmaktadır. Bunlara ek olarak cilt üzerindeki çukurluk ve sıkışıklıkların ortadan kaldırılması içinde bu yönteme başvurulmaktadır. Anti-aging kapsamında elmacık kemiği dolgusu işlemleri tercih edilen uygulamalardandır.

Cildin yağlanması ve sarkmaya başlamasıyla yüz hatlarında hem sarkma hem de kırışıklıklar meydana gelmektedir. Bu sorunlara ek olarak yüz bölgesinde çizgilerde meydana gelmekte ve cildin gergin bir yapıya ulaşması için elmacık dolgusu uygulamasına başvurulmaktadır.

Dolgu İçin Hangi Malzemeler Kullanılır?

Dolgu malzemeleri içerisinde en bilinen madde hyalüronik asittir. Hyalüronik asitin yanı sıra vücudun bazı bölgelerinden yağ alınmakta ve bunlar çoğaltılarak sorunlu olan bölgeye enjekte edilmektedir. Ancak dolgu işlemleri ve elmacık dolgusu için en sık tercih edilen dolgu malzemesi hyarüronik asit olarak bilinmektedir.

Hyalüronik Asit

Hyralüronik asit, elmacık dolgusu ve diğer dolgu işlemlerinde kullanılan malzemelerden en bilinenidir. Bu maddenin faydaları;

 • Eklemler içerisinde sıvının korunmasına yardımcı olmaktadır.
 • Kas ağrıları ve kronik yorgunluğu tedavi etmektedir.
 • Cildin nem dengesini sağlamaktadır.
 • Cildin elastik yapısını korumakta ve cildin güçlü bir forma kavuşmasına destek olmaktadır.
 • Dışarıdan gelebilecek hasarlara karşı dirençlidir.
 • Cildi yıpratan birçok soruna karşı koruyucu özelliği vardır.
 • Ciltteki sivilce ve lekelerin temizlenmesini sağlamaktadır.

Elmacık Dolgusu Ne Sağlar? Ne İşe Yarar?

Elmacık kemiği üzerinde dolgun ve gergin bir görünüm elde etmek için elmacık dolgusu işlemleri gerçekleştirilmektedir. Bu dolgu sayesinde cildin her iki alandan sıkılaştırılması sağlanmakta ve yüz için lifting etkisi meydana getirilmektedir. Cilt üzerindeki kırışıklık ve sarkma sorunları içinde dolgu yöntemlerinden yararlanılmaktadır.

Bu dolgu işlemi yalnızca elmacık kemiği bölgesi değil buna ek olarak yüz hatlarında hedeflenen gerginlik düzeyine ulaşmak içinde bu uygulama tercih edilmektedir. Özellikle yaşlanma karşıtı kapsamında oldukça ideal bir dolgu işlemidir. Cildinin sıkılaşmasını isteyenler için bu dolgu uygulamaları uygun içeriklere sahiptir.

Elmacık Neden Yapılır?

Yüz görünümünde farklılıklar yapmak isteyenler elmacık dolgusu uygulamalarını tercih edebilir. Bu yöntem sayesinde elmacık kemiklerinin form ve şeklinde değişimler meydana getirilebildiği gibi genel yüz hatlarında da farklılıklar oluşabilmektedir. Bu uygulama ile çene, burun ve alın çıkıntılarıyla elmacık kemikleri daha uyumlu bir hale getirilmektedir.

Yüze arzu edilen form ve sıklığın verilebilmesi için ve şekil bozukluklarının ortadan kaldırılması amacıyla dolgu uygulaması kullanılmaktadır. Zaman ilerledikçe cilt yapısındaki bozukluklar meydana gelmekte ve özellikle kırışıklıklar ve sarkmaların önüne geçebilmek için dolgu işlemleri yapılmaktadır.

Elmacık Kemiği Dolgusu Nasıl Uygulanır?

Yüz estetiği kapsamında sıklıkla tercih edilen yöntemlerden birisi olan elmacık dolgusu ile doğal ve orantılı bir görünüme kavuşmak mümkündür. Yaşın ilerlemesi ve genetik faktörlere bağlı olarak elmacık kemiğinde çukur ve çöküntüler oluşabilmektedir. Bu durum yüzde üzgün ve yorgun bir ifadeye neden olmaktadır. Bu sorunun giderilmesi için elmacık kemiği dolgusu yapılmakta ve işlemler şu şekilde gerçekleşmektedir;

 • Yüzde simetri sağlaması için gerçekleştirilen bu işlemlerde ilk olarak hasta oturur bir pozisyona getirilmektedir.
 • Elmacık kemiğine ilk gerçekleştirilen adım lokal anestezi kremi sürülmesidir. Bu kremin sürülmesiyle bölgede uyuşma meydana gelmektedir.
 • Uyuşma sağlandıktan sonra elmacık dolgusu için belirlenen bölgelere uygun miktarda doza sahip dolgu maddesi ince uçlara sahip iğnelerle enjekte edilmektedir.
 • İstenilen hacmin sağlanması için gerekli doz verildikten sonra bölgede belirginleşme meydana gelmektedir.
 • İhtiyaç halinde ek doz uygulaması işlemden 2 hafta sonra yapılmaktadır. İhtiyaç duyulan ek dozla ilgili doğru bir planlama yapıldıktan sonra dolgunun kalıcılığı artırılmaktadır.

Elmacık Kemiği Dolgusu Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Kullanılan dolgu maddesi içerisinde insan vücudunda yer alan hyalüronik asit olduğu için işlemden sonra enjekte edilen bölgede yabancı madde hissi oluşmamaktadır.
 • Kısa bir sürede uygulanan ve ağrısız işlemler olan elmacık dolgusu süreci sonrasında sonuçlar kısa sürede fark edilmektedir.
 • İyileşme sürecine gerek duyulmamaktadır ve günlük yaşamdan herhangi bir kesinti meydana gelmemektedir.
 • Uygulama alanında enjeksiyona bağlı olarak ufak kızarıklıklar ve ödem meydana gelebilir. Bunların oluşumu oldukça doğaldır ve bu sorunların giderilmesi için buz kompresi uygulamasına yer verilebilir.
 • İşlemden ilk 24 saatte alkol ve sigaranın tüketilmemesi oldukça önemlidir. Alkol ödem artırıcı bir etkiye sahip olduğundan dolayı belirli bir süreyle tüketiminden uzak durulması oldukça önemlidir.
 • Dolgu işleminden sonraki ilk birkaç gün su tüketiminin artırılması gerekmektedir.
 • Dolgudan sonraki zaman diliminde ağır egzersizler yapmaktan kaçınılmalıdır.
 • Hamam ve sauna gibi yerlere gidilmemesi önemli bir konudur çünkü bu gibi sıcak ortamlar dolgu kalıcılığını etkilemektedir.
 • Bölgeye masaj yapılmamalı ve sert temaslardan kaçınılmalıdır.
 • İşlem ve işlemden sonraki birkaç gün yüz üstü uyunmamalıdır.

Elmacık Kemiği Dolgusunun Etkisi Ne Kadar Sürer?

Elmacık kemiği dolgusu işlemlerinde kullanılan dolgu maddesinin içeriği fark etmeksizin dolgu işlemleri genel olarak kalıcı değildir ve belirli bir etki süresine sahiptir. Elmacık dolgusu işleminin etkisi ortalama olarak 9-18 ay arasında değişiklik göstermektedir. Dolgunun etki süresi bittikten sonra elmacık kemikleri hemen eski haline dönmemektedir. Özellikle uygulamadan 1,5 yıl sonra dolgu maddesinin büyük bir oranı gitmekte ve geri kalan kısım vücutta saklanmaktadır.

Dolgunun etkisinin daha uzun süreli olabilmesi için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bunlar; kişinin öz bakımı ve yaşam koşullarıdır. Buna bağlı olarak zararlı alışkanlıklardan kaçınmak ve bu alışkanlıkları belirli bir süre kullanmamak elmacık dolgusu uygulamasının etkisinin daha uzun olmasına imkân tanımaktadır. Dolgu işlemlerinin etkisinin süresi detaylara dikkat edildiği taktirde daha uzun olabilmektedir.

Dolgu işleminin Klasik Cerrahiye Göre Avantajları Nelerdir?

 • Dolgu işlemleri klasik cerrahi göre daha kısa süreli işlemlerdir.
 • Dolgu uygulamaları sonrasında günlük yaşama hemen dönebilmek mümkündür.
 • Klasik cerrahide dikiş ve yara izi gibi durumlar meydana gelebilmektedir. Ancak elmacık dolgusu gibi işlemlerde görülen etkiler hafif kızarıklık ve ödemlerdir. Bu oluşumlarda kısa bir süre içerisinde kendiliğinden geçmektedir.
 • Dolgu işlemlerinde anestezik kremler kullanılmakta ve bölge uyuşturularak işlem yapılmaktadır. Dolayısıyla süreç daha konforlu bir şekilde ilerlemektedir.
 • Zahmetsiz işlemler olan dolgu uygulamaları son derece güvenli medikal prosedürlerdir.
 • Dolgunun içerisindeki malzemelerden dolayı işlem sonrasında hedeflenen içeriklere kısa sürede ulaşmak mümkündür.
 • Dolgu maddesinin etkisi geçtikten sonra uygulama tekrar yapılabilir.
 • İşlemden sonra dikkat edilmesi gereken unsurlar daha azdır.

Elmacık Kemiği Dolgusu Yan Etkileri Nelerdir?

Genel olarak dolgu işlemlerinde kullanılan malzemeler insan vücudunda bulunan hyalüronik asittir. Bundan dolayı elmacık dolgusu işlemleri sonrasında ciddi yan etkilerle karşılaşılmamaktadır. İşlemden sonra meydana gelen yan etkiler; kızarıklık, morarma ve ödemlerdir. Bu oluşumların geçmesi için buz kompresi uygulamasına yer verildiği taktirde bu yan etkiler kısa bir süre içerisinde geçmektedir. Ayrıca bu yan etkiler kendiliğinde de geçmektedir.

Ortaya çıkan bu yan etkiler için buz kompresinin yanı sıra doktorun önerdiği kremler kullanılarak hafif masajlar yapılabilir. Aynı zamanda yüzüstü yatmamak yan etkilerin etkisini artırmaması açısından oldukça önemlidir. Genellikle hastalar üzerinde gerçekleştirilen uygulamalara bakıldığı zaman dolgu işleminin zararlı bir yan etkisinin olmadığı görülmektedir.

Elmacık Kemiği Dolgusunda İyileşme Süreci Nasıldır?

Bu dolgu işlemleri cerrahi operasyonlar olmadığı için iyileşme sürecinde yapılacaklar oldukça basittir. Bu zaman diliminde dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar bulunmaktadır. Elmacık dolgusu sonrasındaki iyileşme süreci için şunlar söylenebilir;

 • İşlem sonrasında hemen günlük hayata dönülebilir.
 • Enjeksiyonlu bir uygulama olduğu için işlemden sonra kızarıklık ve morarmalar görülebilir. Bu morarmalar buz kompresi uygulamasından sonra düzelmektedir.
 • İşlemden sonraki ilk 24 saat uygulama bölgesi su ile temas ettirilmemelidir. Böyle enfeksiyon durumları meydana gelmez ve iyileşme süreci daha da hızlı bir şekilde ilerler.
 • Elmacık kemiği dolgusunun sonuçları işlem bittikten sonraki ilk bir haftada görülmektedir.
 • Uygulama sonrasında bol su tüketimi iyileşme sürecine oldukça büyük katkı sağlamaktadır.
 • Haham ve sauna gibi sıcak mekânlara gitmek dolgunun kalıcılığını olumsuz yönde etkilemektedir. Dolayısıyla bu yerlere gidilmemesi gerekmektedir.
 • Bölgeye masaj yapılmaması ve sert darbelerle temas ettirilmemesi önemlidir.
 • Bu maddelere dikkat ettikten sonra iyileşme süreci de hızlanmakta ve istenile sonuca ulaşılmaktadır.

Elmacık Dolgusu Fiyatları 2023

Belirgin ve hacimli elmacık kemikleri olmasını isteyen birçok kişi işlemin fiyatlarını öğrenmek istemektedir. Ancak genel bir araştırma yapıldıktan sonra dolgu işlemine dair farklı fiyat aralıklarıyla karşılaşmak mümkündür. Bu fiyat aralıklarını etkileyen pek çok unsurdan bahsedilebilir. Bunlar; doktor deneyimi, işlemin yapıldığı merkez, dolgu malzemesinin markası ve kalitesidir.

Bu unsurlara ek olarak doz miktarı da fiyatlara dahil edilmektedir. Genel ve detaylı bir değerlendirilme yapıldığı zaman elmacık kemiği dolgusunun fiyatları ekonomik seçenekler sunmaktadır. Sonuç olarak elmacık dolgusu işleminin fiyatları ile ilgili bilgi sahibi olabilmek için uygulamanın gerçekleştirileceği sağlık merkezi ile iletişime geçilmelidir.

Sık Sorulan Sorular

Ağrılı Bir Uygulama mı?

Bu dolgu işleminde anestezik kremler kullanılmakta ve bölge lokal olarak uyuşturulmaktadır. Buna bağlı olarak dolgu işlemi için ince uçlu iğneler kullanılmakta ve bu iğnelerin batışı hiç hissedilmemektedir. Ancak kısa süreli olarak rahatsızlık hissi yaşanabilir ancak bu geçicidir. İşlem tamamlandıktan sonra alerjik durum veya bir başka ciddi yan etki meydana gelmemekte ve günlük yaşama dönülebilmektedir.

Elmacık Kemiği Dolgusu Zararlı mıdır?

Tedavi esnasında kullanılan dolguların içerisinde hyalüronik asit vardır ve bu dolgu maddesi insan vücudunda doğal olarak bulunmaktadır. Dolayısıyla süreç içerisinde herhangi bir zarardan bahsetmek doğru değildir. Ancak işlem sonrasında enjeksiyon kaynaklı kızarıklık ve morarmalar görülebilir. Bu durumlar geçicidir ve insan sağlığı adına bir risk uyandırmamaktadır.

Elmacık Kemiği Dolgusu Kalıcı mıdır?

Kullanılan dolgu malzemesine göre dolguda kalıcılık süresi de değişiklik göstermektedir. Özellikle hyalüronik asit ile gerçekleştirilen dolgu işlemlerinde kalıcılık belirli bir süreye kadardır. Bunun dışında yağ enjeksiyonu yöntemi ile yapılan dolgu işlemlerinde dolgunun kalıcılığı 2-3 seneye kadar sürmektedir. Ayrıca işlemden sonra bazı hususlara dikkat etmek kalıcılık süresinin uzamasını sağlamaktadır.

Elmacık Kemiği Dolgusu İşlemi Ağrılı mıdır?

Bu dolgu işlemleri cerrahi müdahale değildir ve işlem esnasında kesi ve dikiş gibi durumlar yer almamaktadır. Uygulama esnasında ince uçlu iğneler kullanılmakta ve bu iğneler hafif bir rahatsızlık hissi meydana getirebilmektedir. Bundan dolayı işlem öncesinde anestezik kremler kullanılarak hastanın herhangi bir ağrı hissetmemesi sağlanmaktadır.

Elmacık Kemiğine Yapılan Dolgu Kaç Ay Kalıcı Olur?

Dolgunun kalıcılık süresi kişinin cilt yapısı, yaşam tarzı ve kullanılan dolgunun kalitesine göre değişiklik göstermektedir. Elmacık kemiği dolgusunun kalıcılık süresi genel olarak 9-18 ay arasında farklılık göstermektedir. Ancak dolgunun kalıcılık süresi sona erdikten sonra tekrar bu işlemlerden yararlanarak kalıcılık süresi daha da uzatılabilmektedir.

Elmacık Kemiğine Ne Kadar Dolgu Uygulanacağına Nasıl Karar Verilmelidir?

İşlem öncesinde ne kadar dolgu uygulanacağına dair bazı değerlendirilmeler yapılmalıdır. Bunun için bazı noktalara dikkat edilmelidir. Bunlar; kişinin yüz hattı genişliği, elmacık kemiklerinin yüksekliği, bölgedeki doku kaybının derecesi ve kişinin arzu ettiği görünümdür. Doğru miktarı doğru bir şekilde ayarlanamadığı taktirde hedeflenen estetik görüntünün yakalanması mümkün değildir. İşlem doktoru ve hastanın yüz analizi sonrasında dolgu miktarına karar verilmektedir.

Elmacık Kemiğinde Görülen En Yaygın Şekil Bozuklukları Nelerdir?

Elmacık kemiği ve çevresinde görülen en yaygın bozukluklar; yaşa bağlı olarak yaşanan hacim kayıplarıdır. Bu hacim kayıpları nedeniyle yüz yorgun ve bitkin görünmektedir. Elmacık kemiği dolgusu sayesinde bu sorunlar düzeltilmektedir.

Elmacık Kemiği Dolgusu Sonrası Ödem ve Şişlik Olur mu?

Dolgu işleminden sonraki ilk 2 gün içerisinde ödem ve şişlikler meydana gelmektedir. Kalıcı durumlar değildir ve bazı uygulamalardan yararlanarak bu sorunlar giderilmektedir. Özellikle buz kompresi gibi uygulamalar ödem ve şişliklerin inmesine yardımcı olmaktadır. Kısa bir süre içerisinde bu sorunlar tamamen geçmektedir.

Elmacık Kemiği Dolgusu Uygulaması Güvenli mi?

Dolgu içerisindeki malzemeler insan sağlığına zararlı değildir. Dolayısıyla uygulama esnasında ve sonrasında herhangi bir sorun ortaya çıkmamaktadır. Ancak dolgu malzemelerinin içeriğinin yanı sıra işlem hijyenik bir ortamda ve uzman hekimler aracılığıyla yapıldığı taktirde son derece güvenlidir.

Elmacık Kemikleri Üzerindeki Yumuşak Dokular ve Yanaktaki Yağ Dokuları Neden Aşağı Doğru Yer Değiştirir ve Sarkar?

Bu durumun meydana gelmesindeki en önemli faktörler; yaşlanma ve hızlı kilo alıp vermektir. Bu problemler nedeniyle elmacık kemikleri üzerindeki dokular ve yanak bölgesindeki yağ dokuları aşağı doğru sarkarak kötü bir görünüm oluşturmaktadır. Bu sorunun önüne geçilemese de bu problem elmacık kemiği dolgusu işlemleriyle yavaşlatılmaktadır.