GENÇLİK AŞISI

Bilimsel adıyla “yaşlanmayı yavaşlatan tedavi” ve “gençleştirici terapi” olarak bilinen gençlik aşısı, tıbbi bir yaklaşım yöntemi olarak yaşlanmanın doğal sürecini yavaşlatmak ya da tersine çevirmek amacıyla kullanılan bir dizi prosedürü kapsamaktadır. Özellikle de son zamanlarda popüler olan ve tanınan gençlik serumu, internet ortamında yoğun araştırılan konular arasında yer almaktadır.

Gençlik Aşısı Nedir?

Bir tür terim olarak “gençlik aşısı” terimi, genel olarak yaşlanmanın yol açtığı çeşitli sağlık sorunlarını azaltmak ya da geciktirmek için geliştirilen bir tür anti-aging tedavisini içermektedir. Bu terim çok sık yanlış anlaşılmak ile birlikte insanı tamamen birdenbire genç bir hale getirecek tedavi yöntemi olmamak ile birlikte böyle bir tedavi henüz mevcut değildir.

Zaman ile birlikte insan derisinde meydana gelen ince kırışıklıklar ile birlikte deformiteler ve sarkmaların tedavisinde kullanılan bir mezoterapi yöntemi olan “gençlik serumu”, insan derisinde suyu tutan bir molekül olan hyaluronik asidi beraberinde içerdiği için de genellikle “nem aşısı” olarak da adlandırılabilmektedir.

Diğer ismiyle birlikte H-100 aşısı veya IAL Sistem adlarıyla da anılan bu tedavi, insanlarda yaşlanma sürecini yavaşlatmak için kullanılmak ile birlikte cildi sağlıklı, genç ve duru bir hale getirmek amacını taşımaktadır.

Gençlik Aşısı (Gençlik Serumu) Nasıl Yapılır?

Gençlik serumunda en sık sorulan sorulardan biri de bu uygulamanın nasıl yapıldığı sorusudur. Bu soru için verilecek cevaplar arasında bu uygulamalar için herhangi standart protokolün bulunmadığı söylenebilmektedir. Gençlik serumunu kendisine uygulatmak isteyen hastanın durum ve ihtiyacı ile bu uygulamayı gerçekleştirecek doktorun konu hakkında görüş ve planlamaları özellikle kilit bir rol oynamaktadır.

Genellikle bu uygulama 10 ve 15 gün bir ara ile uygulanmakta ve iki-üç seans da sürebilmektedir. Uygulama öncesinde hastanın herhangi bir sıkıntı hissetmemesi nedeniyle hastaya bir uyuşturucu krem uygulanmakta ve ardından enjeksiyon işlemi gerçekleştirilmektedir.

İşlem öncesi hastanın herhangi bir sıkıntı ve rahatsızlık çekmemesi için atılan adımlar sonrasında, uygulama gerçekleştikten sonra hastanın cildinde hafif şişlik ve çeşitli kızarıklıklar meydana gelebilmekte; bu durum kişiden kişiye göre değişkenlik de gösterebilmektedir. Uygulama ortalama 5 gün içerisinde etkilerini bireyde gösterebilmektedir.

Gençlik Aşısı Kimlere Uygulanabilir?

Gençlik serumu genellikle doktorların uygun gördüğü ciltlere uygulanmaktadır. Genel olarak bu kapsama 18 yaş ve üstü tüm cilt tipleri dahil olabilmek ile birlikte uygulama yüz, el ve boyun bölgelerine sıklıkla uygulanmaktadır.

Çeşitli cilt sorunlarını çözme konusunda oldukça etkili olan bu aşı yönteminde yaşlanmanın insan cildindeki olumsuz görünümünü azaltmak için birtakım işlemler yapılmaktadır ve kadın veya erkek, isteyen herkese uzman doktor aracılığı ile bu işlem gerçekleştirilebilmektedir.

Gençlik Aşısı ile Hangi Bölgeler Tedavi Edilir?

Bir mezoterapi yöntemi olarak gençlik serumu, cilt yaşlanmasının giderilmesi için kullanılan bir tedavi yöntemi olarak karşımıza çıkarken bu yöntemde cilt altına vitaminler, mineraller, amino asitler ve benzeri diğer besin maddeleri enjekte edilerek cilt sağlığı ve cilt gençleştirilmesi hedeflenmektedir.

Özellikle bu yöntemde uygulanan aşıda genellikle yüz, boyun, eller, kollar ve dekolte gibi cildin ince olduğu bölgeler tedavi edilmektedir ancak bu uygulama insan vücudunda diğer bölgelere de istek doğrultusunda uygulanabilmektedir. Özellikle cilt tonunu düzenlemek, kırışıklıkları azaltmak, cilt elastikiyetini artırmak ve cildin genel görünümünü iyileştirmek için kullanılan bu tedavide insan vücudunun çoğu bölgesi tedavi edilebilmektedir.

Gençlik Aşısı (Gençlik Serumu) Etkisini Ne Zaman Gösterir?

Gençlik serumu genellikle etkisini kişiden kişiye göre değişse de kısa bir zamanda gösterebilmektedir. Özellikle kişinin cilt yapısına, yaşına, cilt problemlerinin şiddetine ve uygulanan tedavinin sıklığına bağlı olarak değişebilen gençlik serumu tedavisinin etkisi genellikle tedavi sonrası ilk haftalarda ciltte belirgin bir iyileşme ile de görülebilmektedir.

Bu uygulama sonrasında cildin altındaki besin maddeleri hücreler tarafından emilerek cilt yenilenmesi ve onarımı sağlanmaktadır ve bu durum da ciltte daha canlı bir görünümün yanında daha genç bir görüntüyü de beraberinde getirmektedir. Uygulamadan tam bir sonuç almak için birden fazla seans gerekebilir. Bu seanslar genellikle 2-3 hafta ara ile yapılsa da bu konuda en iyi görüş danıştığınız uzman kişinin görüşleri olacaktır.

Gençlik Aşısı (Gençlik Serumu) Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Gençlik serumu uygulaması sonrasında dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Özellikle bu noktaların başında ilk 24 saat boyunca tedavi edilen bölgenin nemlendirilmemesi ve bölgeye herhangi bir makyaj ürününün sürülmemesi gelmektedir.

Özellikle uygulamada enjeksiyon yapılan bölgeye 48 saat boyunca herhangi bir temasın olmaması ve tedavi sonrasındaki ilk 24 saat boyunca sıcak duş, sauna, jakuzi gibi ıslak yerlerden kaçınılması ile ağır egzersizin yapılmaması da önemli dikkat edilmesi gereken noktalar arasında yer almaktadır.

Tedavi uygulanan bölgede güneş ışınlarından korunmak için güneş kremi kullanılması gerekmekte ve direkt olarak güneş ışığı altında kalmaktan kaçınılması da gerekmektedir. Tedavi sonrası ilk günlerde alkol ve sigara gibi zararlı alışkanlıklar kullanılmamalı; doktorun önerdiği şekilde cilt bakım ürünleri kullanılabilmektedir.

Tedavi sonrası dikkat edilmesi gerekenler arasında herhangi bir yan etki veya bir alerjik reaksiyon durumunda derhal doktora başvurmak da önemli bir konu olarak görülmektedir. Tüm bu dikkat edilmesi gereken noktalar tedavi sonrasında cilt ve genel sağlık açısından önemli bir durum oluştururken, doktorun önerilerine uymanız da önemli bir konudur.

Gençlik Aşısının Faydaları Nelerdir?

Gençlik serumu, içerisinde birçok faydayı da beraberinde barındırırken bu uygulamada hafif kızarıklıkların dışında herhangi bir reaksiyon ve yan etki nadir görülen durumlardandır.

Özellikle cilt altına vitaminler, mineraller ve amino asitler enjekte edilerek gerçekleştirilen bu tedavide cildin gençleşmesi önemli faydalardan bir tanesi olarak karşımıza çıkar ve uygulama sonrası bu tedavi cildin elastiklerini artırır, ciltteki ince çizgiler ile kırışıklıkları azaltır ve cildin genel görünümünü iyileştirir.

Bunun yanında cilt tonunun düzeltilmesi, cildin nemlendirilmesi, daha parlak bir cilt görünümü, ciltteki lekelerin azalması ve uygun maliyetli bir tedavi yöntemi olması dolayısıyla da gençlik serumu içinde çok fazla fayda barındıran bir tedavi yöntemidir. Birçok kişi tarafından tercih edilen bir cilt gençleştirme yöntemi olarak da bilinmektedir.

Gençlik Aşısında Kullanılan Hyaluronik Asit Nedir?

Hyaluronik Asit, insanda cildin nemini artıran, cildin daha genç ve daha dolgun bir şekilde görünmesini sağlayan bir madde olarak bilinmektedir. Hyaluronik Asit, vücutta doğal olarak bulunan bir polisakkarittir ve özellikle cilt dokusunda, eklem sıvısında ve göz içinde bulunur.

Gençlik Aşısı (Gençlik Serumu) Kaç Seans Yapılır?

Gençlik serumunda uygulanan yöntemlerin seans sayısı, uygulamanın amacı ve kişinin cilt yapısına göre değişkenlik gösterebilmektedir. Genelde kişilerde ilk seans sonrasında da belirgin iyileşme gözlenebilse de bu uygulama genellikle 2-3 seanstan oluşmaktadır.

Gençlik Aşısı Hangi Cilt Problemlerinde Tercih Edilir?

Gençlik serumu genellikle ciltteki yaşlanma belirtilerini azaltmak, cildin parlak ve pürüzsüz bir görünüm kazanması için tercih edilen bir tedavi yöntemidir. Cildinde kırışıklık, çizgi, leke ve sarkma bulunan kişiler bu uygulamayı tercih edebiliyorlar.

Gençlik Aşısı (Gençlik Serumu) Fiyatları 2023

Bu tedavi yönteminin fiyatları uygulamanın yapıldığı bölgeye, kullanılan ürünlere, uygulamanın yapıldığı klinik ve doktora göre çeşitli faktörler ile değişiklik gösterebilmektedir fakat genellikle gençlik aşısı uygulaması uygun fiyatlı bir tedavi yöntemi olarak bilinmektedir.