Karın Germe Ameliyatı (Abdominoplasty)

Estetik cerrahi operasyonlardan olan karın germe ameliyatı karın ve göbek bölgesinde uygulanan en etkili yöntemlerden biri olarak bilinir. Karnın gerilmesi ameliyatı, bir diğer adıyla Abdominoplasti, karın bölgesinde birçok faktöre bağlı olarak ortaya çıkan deformasyonlara etkili çözüm olmaktadır. Daha çok hamilelik dönemini atlatmış ancak göbek bölgesindeki kasların ve derinin eski haline gelmemesinden yakınan kadınların tercih ettiği bir cerrahi işlemdir. Çünkü hamilelik döneminde alınan fazla kiloların tekrar verilmesi halinde dahi göbekte deformasyon kalması muhtemel bir durumdur.

Hamilelik sağlıklı doğumla sonlandığında, karın duvarında bulunan bağ dokusu gevşer ve karın duvarı öne doğru gelir. Bunun sonucunda göbek bölgesinde bolluk ve çatlaklar görülür. Sonuç olarak kişiyi estetik açıdan rahatsız eden bir görüntüdür. Bazı durumlarda istenmeyen görüntüyü ortadan kaldırabilmek için yapılan egzersiz ve diyetler de ne yazık ki çözüm olamamaktadır. Karnın gerilmesi ameliyatı bu noktada kişiye kesin çözüm sunmaktadır. Bu ameliyat sayesinde gevşeyip sarkmış olan karındaki deri toparlanıp sıkılaştırılır. Bununla birlikte göbek bölgesindeki fazla yağ da alınarak kişinin daha düz ve düzgün bir karın görüntüsüne kavuşması amaçlanır.

Karın Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Abdominoplastinin planı doktorun detaylı muayenesi ve radyolojik görüntüleme teknikleri ile belirlenebilir. İşleme önce sezaryen izi olarak da bilinen bölgeden yanlara doğru bir çizgi çizilir. Bu çizgiyle göbek deliğine kadar olan bölgede sarkmış ve gevşemiş deri alınır. Bu, fazla deridir. Ardından göbek deliğinin yukarısında kalan deri aşağı doğru gerdirilir. Bu sırada göbek deliği, uygun konumda olması için tekrar oluşturulur. Ancak gevşeklik ve sarkmış deri ile birlikte göbek bölgesinde aşırı yağlanma mevcut ise fazla yağların alınması için liposuction tekniği uygulanır.

Karın duvarının üzerinde kalan dikişlere toplayıcı görevi vererek gevşemiş durumdaki karın kasları sıkılaştırılır, bu şekilde karın eski sertliğine kavuşur.

Karnın gerilmesi ameliyatını olmak isteyen kişilerin en fazla merak ettiği sorulardan biri de ameliyat sonrasında kişiye estetik rahatsızlık verebilecek dikiş izleri görüntüsünün olup olmayacağıdır. Operasyon sırasında atılan dikişler estetik dikişler olup bu dikişlerin iz bırakması mümkün olmamaktadır. Sonuç olarak; özellikle gebelikten veya aşırı kilo alıp vermekten kaynaklı ortaya çıkan ve kişiyi estetik açıdan oldukça rahatsız eden çatlak görünümü, gevşemiş ve sarkmış karın derisi, bu cerrahi operasyon sayesinde ortadan kalkar.

Karın Germe Ameliyatı ile Ne Hedeflenir? Neden Yapılır?

Abdominoplasti ile asıl hedeflenen düz bir karın ve daha sıkı bir vücuttur. Göbek bölgesinde olan aşırı yağlanma ve sarkmış derinin dışında bel ve basen bölgesinde mevcut yağlanma da liposuction tekniğiyle karnın gerilmesi ameliyatı ile giderilebilir.

Abdominoplasti Kimlere ve Hangi Durumlara Uygulanır?

Hamilelik dönemini atlatmış, özellikle birden fazla doğum yapmış ya da aşırı kilodan kaynaklı göbek bölgesindeki yağlanma ve gevşemiş, sarkmış deri görüntüsünden rahatsız olan kişilere Abdominoplasti uygulanabilir. Karnın gerilmesi ameliyatı cerrahi işlem olduğundan kişinin doktor tarafından anesteziye tepki verebilecek  kronik hastalığı olmadığı anlaşıldığında uygulanabilir. Ayrıca hiç doğum yapmamış kadınlara da tavsiye edilmeyen bir ameliyattır.

Karnın Gerilmesi Ameliyatı Öncesi Neler Yapılmalı?

  • Kanamanın kontrol altında tutulabilmesi için en az 2 hafta önce aspirin veya diğer kan sulandırıcı ilaçlar bırakılmalıdır.
  • Ağrı kesici ve vitamin hapları aşırı kullanılmamalı.
  • Sigara ve alkol alışkanlığı terk edilmelidir.
  • Kişi obez ise doktor tarafından ameliyat için belirlenen kiloya ulaşmalıdır.
  • Mideyi rahatlatıcı yiyecekler tüketilmeli, kabızlığa yol açabilecek gıdalardan uzak durulmalıdır.
  • Ameliyata psikolojik ve fizyolojik açıdan hazır olmak önemlidir.
  • En önemli nokta ise süreci sağlıklı atlatabilmek için doktor tavsiyelerine uyulmalıdır.

Karın Germe Operasyonu ile Birlikte Hangi Operasyonlar Yapılabilir?

Liposuction tekniği ile yağ alma işlemi ve meme estetiği Abdominoplasti ile uygulanabilir kombine estetik işlemlerdir.

Mini Karın Germe (Mini Abdominoplasti) Estetiği

Göbek altında bulunan derinin çok bozulmamış ve göbek bölgesinde deformasyonun çok fazla olmadığı durumlarda uygulanan operasyon, karnın daha az ve küçük noktalarının gerildiği operasyondur.

Genel anestezi altında ortalama 1-2 süren bir ameliyat olan mini abdominoplastide tüm gövdeye laser liposuction ile şekil verilir. Bel oyuğunun ortaya çıkmasının ardından karın şekillendirilir. Fazla yağ ve deri parçası çıkarılarak işlem tamamlanır.

İzsiz Karın Germe Ameliyatı (Endoskopik Karın Germe)

Endoskopi cihazı yardımıyla karın kaslarının sağlamlaştırılıp karın duvarındaki bombe görüntüyü ortadan kaldırmak amaçlı uygulanan operasyondur. Bu operasyona cerrahi işlem olmadığından izsiz karnın gerilmesi ameliyatı da denilmektedir.

Liposuction ile Birlikte Uygulanabilir mi?

Karnın gerilmesi ameliyatı ve liposuction tekniği ile yağ aldırma işleminin birlikte uygulanmasında sakınca yoktur. Karın duvarında hem sarkma hem de yağlanma mevcut ise karın germe ile birlikte vaser liposuction uygulanması uygun görülür.

Karın Germe Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Tam karnın gerilmesi ameliyatı yaklaşık 3 – 3.5 saat sürebilirken geniş karın bölgesine sahip kişilerde bu saat duruma göre uzayabilmektedir. Mini karın germenin ameliyatı ise ortalama 1.5 – 2 saat sürmektedir.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Genel iyileşme süreci, ameliyatın koşullarına  bağlıdır. Hastaların ameliyattan sonra 1-2 hastanede kaldıktan sonra taburcu edilmesi uygundur. Ameliyattan istenilen formun verimini alabilmek için operasyondan sonra 1 ay boyunca mutlaka korse takılması gerekir. Ameliyat sonrasında 3-4 saat istirahatten sonra refakatçi yardımı ile ayağa kalkılması uygun görülmektedir. Ertesi gün ise hasta, yavaş hareketlerle hafif işlerini destek almadan yürütebilir. Fazla hissedilen ağrılar için ağrı kesiciler kullanılabilir. Ameliyattan 2-3 gün sonra duş alınması mümkündür.

İlk 1 hafta dikişler kaynamadığından öksürme ve hapşırma sırasında can yanabilir. Ortalama 8  – 10 hafta sonunda hasta işine dönebilir ve tüm aktiviteleri yapabilir. Bunun dışında aşırı kilo alımına dikkat edilmelidir.

Mini karın germek operasyonlarında ise iyileşme sürecinin daha kısa ve rahat geçmesi olağandır. Hastalar genelde 1 hafta dolmadan rutin işlerini yapabilir.

Karın Germe Ameliyatı Sonrasında Hamilelik

Karın gerdirme operasyonu hamileliğe engel olacak veya hamileliği etkileyecek bir operasyon değildir. Yalnız, plastik cerrahi uzmanları ameliyattan en az 1 sene geçmesi halinde hamileliği planlamayı tavsiye eder.

Karın Germe Ameliyatı Teknikleri Nelerdir?

Karnın gerilmesi ameliyatları ameliyatlı ve ameliyatsız olarak iki farklı ana teknikle yapılır. Ameliyatlı abdominoplasti kesi yöntemiyle fazla derinin alınıp karnın düz hale getirilmesi işlemidir.

Mini karın germek ve tam karın germek ameliyatı cerrahi olan karnın gerilmesi işlemleridir.

Lazer liposuction, radyofrekans ile karın sıkılaştırma ve ultrason ile karın sıkılaştırma ise cerrahi işlem olmadan yapılabilen karın germek işlemleridir.

Karın Germe Ameliyatı Fiyatları 2023

Çeşitli sebeplerle karnını gerdirmek isteyen ve bu durumdan rahatsız olan kişiler karnın gerilmesi ameliyatını olarak bu rahatsız edici durumdan kurtulmak ister. Fakat karnın gerilmesi ameliyatının fiyatları da oldukça merak konusu olmaktadır.

Abdominoplasti fiyatları, göbek bölgesindeki sarkıklık ve gevşeklik durumuna, yağ fazlalığının derecesine, işlem sırasında liposuction tekniği uygulanıp uygulanmayacağına ve kombine estetik olup olmayacağına göre değişkenlik göstermektedir.

Merkezimizdeki uzman kadromuz bütçenize uygun karın germe ameliyatı fiyat tekliflerini size sunmaya hazır! Randevu almak için hemen iletişime geçin.