Kepçe Kulak Estetiği Nedir?

Kepçe kulak estetiği, kulaklarından rahatsız olan ve daha estetik bir görünüme kavuşturulması için uygulanan bir işlemdir. Bu işlem sırasında kulak kepçesi tamamı ile büyük bir değişime uğramaktadır. İşlem sonrası gayet doğal bir kulak görünümü oluşmaktadır. Kulaklarının görünümünden hoşnut olmayan kişiler bu işlemden oldukça memnun kalmaktadır. Günümüzde estetik kaygı duyan kişilerin sayısı her geçen gün daha fazla artmaktadır. Sosyal medyanın da bu durumda büyük etkisi vardır. Kişilerde dış görünüşüne en önem verilen noktalardan biri de kulaklardır. Olduğundan daha büyük veya açık gibi görünen kulaklar kişilerde rahatsızlık hissi yaratmaktadır.

Kepçe Kulak Nedir?

Her 10 kişiden 1 kişide karşılaşılması mümkün olan bir şekil bozukluğu olarak tanımlamak mümkündür. Kulakta yer alan kıkırdağın daha farklı olması yanı sıra yeterli oranda kıvrımların olmaması da kepçe kulak oluşumuna neden olmaktadır. Bu nedenle kepçe kulağa sahip olan kişiler rahatsızlık hissi duymaktadır. Olduğundan daha büyük gibi durması nedeni ile ve kepçe kısmının daha geniş olması da kepçe kulak olarak adlandırılmasında etkilidir. Sonradan oluşmaz ve küçük yaşlardan itibaren kepçe kulağa sahip olunduğunu anlamak mümkündür.

Normal Kulak Yapısı Nasıldır?

Kulakların yapısında ince bir kıkırdak mevcuttur. Esnek bir yapıya sahip olmaktadır. Kulağın yapısında düzensiz şekilde bulunan konvaslar bulunmaktadır. Çöküntü ve çıkıntılı bir yüzeye sahiptir. Yaklaşık olarak 4 cm ebatlarındadır. Kulak memesi ve kulak kepçesi kişilerde çok değişik şekillerde görülmektedir. Normal kulak yapısı ile kepçe kulak yapısı arasında bir takım temel farklılıklar söz konusu olmaktadır.

Kepçe Kulak Estetiği Neden Yapılır?

Birçok nedenden dolayı kepçe kulak operasyonu yapılması mümkündür. Özellikle de günümüzde birçok neden sayılabilir. Estetik kaygılar kişilerin özgüvenini sekteye uğratan en büyük noktalardan biridir. Kişilerin isteği doğrultusunda özgüvenini yeniden kazanmasını sağlamak amacı ile ve herhangi bir sağlık sorunu gözlemlendiği zaman kepçe kulak estetiği yapılmaktadır. Kişiler kulaklarının görünümünden memnun olmaması durumunda gerçekleştirilen bir operasyondur.

Kepçe Kulak Estetiği Kimlere Uygundur?

Estetik işlemlerinden önce mutlaka uygun olup olmadığınızı kontrol ettirmeniz gerekmektedir. Çünkü birtakım estetik işlemler ciddi rahatsızlıkları olan kişilere önerilmemektedir. Ne var ki kepçe kulak için yapılacak operasyonlarda da aynı durum geçerli olmaktadır. Kulağınızda çok ciddi bir rahatsızlık yok ise rahatlıkla yaptırabilirsiniz. Kulaklarının görünümünden rahatsız olan herkese uygun bir operasyondur. Önemli bir nokta ise yaş sınırıdır. 6 yaşından büyük olunması yeterlidir. Çünkü kişilerin kulak gelişimi 6 yaşında tamamlanmış olmaktadır.

Kepçe Kulak Estetiği Ne Zaman Yapılır?

Çocuklarda ve yetişkinlerde yapılması gereken zaman farklılık gösterebilir. Bunun temel sebepleri ise çocuklarda kulak gelişiminin tamamlanacağı bir süre olmakta iken yetişkinler bu süreci çoktan tamamlamış olmaktadır. Uzmanlar çocuklarda okul dönemi öncesinde yapılmasını tavsiye etmektedir. Ancak çok nadir olarak 1 yaşında veya 6 yaşından önce de olabileceğini söyleyen uzmanlarda bulunmaktadır. Yetişkinlerde ise tamamen kişilerin isteğine bağlıdır. Kişiler genellikle sürece hazır olduğu zaman kepçe kulak estetiği yaptırabilir. Herhangi zaman kısıtlaması söz konusu değildir.

Estetik işlemleri son yıllarda büyük bir hız kazanmıştır. Bunda sosyal medyanın yadsınamaz bir etkisi vardır. Son birkaç yılda kulaklarının görünümünü değiştirmek isteyen kişilerin sayısı bir hayli artmıştır. İşlemin hızlı olması ve etkili sonuç vermesi yanı sıra yapılması için herhangi bir sınırlandırma olmaması da hastalar açısından harekete geçirici bir etken olarak göze çarpmaktadır.

Kepçe Kulak Estetiği Teknikleri Nelerdir?

Gelişen teknoloji ile birlikte birçok alanda olduğu gibi kepçe kulak operasyonları için de farklı uygulamalar ve teknikler geliştirilmiştir. Teknikler kişilerin ihtiyacı ve isteği doğrultusunda şekillenebilir. Öncelikle en çok tercih edilen teknik ip ile yapılan tekniktir. Bu teknikte ameliyata ihtiyaç duyulmaz. Çünkü ipler iğne yardımı ile kulak arkasına yerleştirilmektedir. Bu nedenle de herhangi bir kesme işlemine ihtiyaç yoktur.

Diğer teknikte ise kesik ile kepçe kulak estetiği uygulanmaktadır. Bu işlemde ağrı ve acı hissi olmaması için lokal anestezi uygulaması yapılmaktadır. Aynı zamanda 6 yaşından itibaren yapılabilmektedir. Küçük bir kesik yardımı ile kıkırdağın görünmesi sağlanır ardından ise kulağın ideal yapısı şekillendirilir. Geriye doğru çekilmektedir.

Bu iki teknikte kulak şekillendirmesi için en çok tercih edilen yöntemlerdendir. Bu iki işlem aynı sonucu vermektedir. Sadece uygulanma şekli farklı olmakla beraber ikisi de olumlu sonuçlar vermektedir. Doktorunuz ile konuşarak en uygun teknik ile kulaklarınızı şekillendirebilirsiniz.

Kepçe Kulak Estetiği Ne Kadar Sürer?

Kepçe kulak operasyonu sonrasında iyileşme süreci kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilmektedir. Bunun yanı sıra hangi tekniğin kullanıldığı da iyileşme sürecinde etkilidir. Kepçe kulak estetiği hızlı bir operasyondur. Kısa süreli olduğu için işlem sonrasında herhangi bir takibe veya hastanın yatmasına gerek yoktur. Bu nedenle işlem sonrasında gün içerisinde taburcu edilmektedir. Ancak genel anestezi uygulanan hastalarda bu durum geçerli değildir. Anestezinin etkisi geçene kadar ve hasta kendini toparlayana kadar bir süre hasta taburcu edilmemektedir.

İşlem sonrasında iyileşme süreci en fazla iki hafta olmaktadır. Çünkü işlem sırasında çok derin kesikler oluşturulmaz. Bu da iyileşme sürecini olumlu yönde etkileyen önemli detaylardan biridir. En fazla iki hafta içinde operasyonun etkileri tamamen gitmektedir. Ancak bazı kişilerde daha az bile sürebilmektedir.

Kepçe Kulak Estetiği Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Operasyon bittikten sonra kişilerin dikkat etmesi ve mutlaka yapmaması gereken bazı detaylarda bulunmaktadır. Bu noktada doktorlar çok daha net bilgiler vermekte aynı zaman da kişilerin durumunu göz önüne alarak uyarmaktadır. Ancak genel itibari ile işlem sonrası oldukça sorunsuz ilerlemektedir. İlk olarak dikkat edilmesi gereken en önemli nokta kulakların öne doğru katlanmasının önüne geçilmesidir. En çokta gece yatarken kulağın öne doğru katlanma ihtimali düşünülerek uygun şekilde ve doktorun tavsiye ettiği gibi uyunması gerekir.

Operasyonun ardından ilk altı aylık süreçte kulakta ağrılar meydana gelebilir. Bu herkeste görülen etkiler arasındadır. Ancak bu ağrılar çok şiddetli ağrılar değildir. Yine de doktorunuz ağrılarınız için uygun yöntemleri de sizlere bildirmektedir. Gözlük kullanan kişiler de kulak operasyonundan 1 hafta sonra gözlük kullanabilmektedir. Gözlüğü takınca kulakta herhangi bir ağrı veya acı hissi olmadığı sürece gözlük kullanımında bir sakınca yoktur.

Kepçe Kulak Estetiği Fiyatları 2023

Kepçe kulak operasyonu fiyatları için geçerli tek ve net bir fiyat belirtmesi oldukça zordur. Çünkü fiyatları şekillendiren birçok etken söz konusu olmaktadır. İlk olarak işlem yapılan klinik ve kliniğin sağladığı imkanlar fiyatın belirlenmesinde ki en önemli faktör olarak karşımıza çıkmaktadır. Ardından işlemi yapan doktor da estetik işlemlerinde fiyatlar konusunda diğer önemli bir noktadır. Bunun yanı sıra hangi tekniklerin uygulandığının ve ek hizmetlerin de fiyatlar üzerinde etkisi olmaktadır. Üstelik fiyatlar her yıl güncellenmektedir.

Bu nedenle kepçe kulak estetiği için en net fiyatlandırmayı klinikler söylemektedir. Kesin bir fiyat herkes için geçerli olmayabilir. Çünkü yukarıda belirtilen detayların yanı sıra farklı detaylarda ücretlerde farklılık yaratmaktadır. Klinikleri arayarak veya doktorlarla görüşerek net rakamlar elde etmek mümkündür.