Kırışık Tedavisi

Kırışık Tedavisi Nedir?

Kırışık tedavisi, zamanla yüzümüzde beliren mimik çizgilerini hafifletmek ya da tamamiyle yok etmek için kullanılan kolay ve güvenilir bir yöntemdir. Küçük iğnelerle kaslara zerk edilerek aktif maddesi verilerek kırışıklıkların ortadan kaldırılması hedef alınır. Bu işlem, alın çizgileri, kaş çatma çizgisi, göz çevresi gülüş çizgileri, üst dudak çizgileri ve boyun bölgesindeki kırışıklıklar için sıkça kullanılır. Kırışık tedavisi işleminde amaç kırışıklıkları yok etmenin yanı sıra kırışık oluşumunuzda engellemektir.

Botulinum toksin işlemi kırışıklıklar dışında tıbbi amaçlarda da kullanılmaktadır. Aşırı terleyenler, migren ağrısı olanlar, diş gıcırdatma sorunu olanlar için yapılan uygulamalar bunlardan bazılarıdır. Botolinum toksin uygulaması en erken ikinci günde etkisini göstermeye başlar. Kişiden kişiye ve ilaca bağlı olarak farklılık göstermekle birlikte genel olarak etkisi dördüncü gün başlayarak yedinci günde tamamlanır. 10-14 günde tam sonuç elde edilmiş olur. Kalıcılık süresi 4 ila 6 ay arasında, kişinin yaşı ve uygulanan bölgenin durumuna göre farklılık gösterir.

Yüzünde istenmeyen mimiği, çizgisi veya spazmı olan kişilere, 18-65 yaş arasında uygulanabilen güvenilir bir yöntemdir. Ne var ki kırışıklık için botulinum toksin yapıldığında, eğer kırışıklıklar çok derinse çizgiler tamamen yok olmaz fakat derinliği azalır. Çizgiler derinleşmeden önce yapıldığında sonuç daha başarılı olur.