Klasik Cilt Bakım Aşamaları

Klasik cilt bakımı, gün içerisinde yaşadığımız stres, gerginlik, hava değişimi, hava kirliliği gibi etmenlerin cildimizde oluşturduğu rahatsız edici etkileri cildi derinlemesine temizleyerek ortadan kaldırmayı amaçlar. Cildi canlandırıp hem ruhen hem de fiziken yenilenmenin en iyi yolu klasik cilt bakım olabilir. Düzenli olarak periyodik aralıklarla yapılan cilt bakımı ile daha canlı ve sağlıklı görünümlü bir cilt mümkündür. Siyah nokta, akne ve gözeneklere savaş açan cilt bakımı, aynı zamanda düzenli yapıldığında yaş çizgilerini ortadan kaldırarak yaşlanma karşıtı bir etki gösterir. Klasik cilt bakımının aşamaları doğru bir cilt bakımı belli bir düzende gitmelidir.

Uygulanan klasik cilt bakımlarının genel ve doğru sıralaması ise şu şekildedir;

 • Cildin yapısına uygun (yağlı, karma, kuru, normal, olgun, atrofik, kuperozlu, akneli) temizleyiciler kullanılarak cilt, kirden ve makyajın bıraktığı kalıntılardan arındırılır.
 • Cildin ölü hücrelerden arınabilmesi için bitkisel peeling uygulaması yapılır.
 • Ciltteki gözenekler için cilde buhar uygulaması yapılır böylece cilt tamamen siyah noktalardan arınmış olur.
 • Cilt daha yumuşak hale getirildikten sonra cilde uygun iyonteferez, serum ve ampuller kullanılır.
 • Cilt tipine uygun maske yapılır.
 • Tonikle cilt sıkılaştırılır.
 • Son aşamada ise cilt tipine uygun bir nemlendirici kullanılarak klasik cilt bakımı sonlanır.

Klasik Cilt Bakımı Sıralaması

Klasik cilt bakımında doğru sıralama cilde katacağı verim açısından önemlidir. Yanlış bir sıralama ile yapacağınız cilt bakımı cildinize istediğiniz faydayı vermez. Sizin de doğru bir cilt bakım sıralaması hakkında kafanız karışıyorsa doğru yerdesiniz. Klasik cilt bakım sıralaması şu şekilde olmalıdır:

 1. Cilt tipine uygun temizleyiciler
 2. Buhar
 3. Maske
 4. Tonik
 5. Serum
 6. Nemlendirici krem

Klasik cilt bakımında göz kremi, lokal bakım ve yüz yağı da tercihe bağlı olarak kullanılabilir.

Klasik Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Peki nasıl yapılır bu cilt bakımı? Klasik cilt bakımına önce yüz analizi yapılıp yüz tipine uygun bir temizleyici kullanılarak cildin temizlenmesi işlemi ile başlanır. Temizleme işleminin ardından peeling uygulanır ve buhar makinesi ile cilde buhar verilip gözeneklerin yumuşaması sağlanır. Buhar süresi de yine cilt tipine bağlıdır. Çünkü cildin hassasiyeti varsa fazla buhar almak cilde zarar verebilir. Gözeneklerin tamamen açılmasının ardından komedon ve akneler temizlenir. Daha sonra cilde uygun tonik uygulanır.

Cildin ihtiyacı analiz edilerek sebum dengeleyici ampuller kullanılabilir. Cildin bunu tamamen emene kadar uygulama işleminin devam etmesi gerekir. Ampulun ardından maske uygulanır ve 20-25 dakikada ciltte kalması gerekir. Maskeyi kaldırdıktan sonra açılan gözenekleri sıkıştırmak için tonik uygulanır. Daha sonra cilt tipine uygun nemlendirici uygulanıp işlem tamamlanır.

Klasik cilt bakım alanında profesyonel kişilerce tarafından yapıldığında yaklaşık 1 – 1.5 saat kadar süren bir işlemdir. Merkezimizde uyguladığımız klasik cilt bakım ile hem cilde hem ruha nefes aldırıyoruz.

Klasik Cilt Bakımı Sonrası

Cilt bakımında doğru teknikler kullanılarak cilt tamamen temizlense bile işlem tamamen bitmiş değildir. Önemli olan klasik cilt bakımından sonra da cildi temiz tutabilmektir. Bunun için klasik cilt bakımından sonra dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır.

Sabah ve akşam olmak üzere cilt uygun bir temizleyici ile kirden tamamen arındırılmalıdır. klasik cilt bakım periyotları aralarında da bu işlem düzenli olarak yapılmalıdır. Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise güneş ışınlarından korunmaktır. Klasik cilt bakım uygulanmış bir cildin ilk 24 saat güneş ışınlarını doğrudan görmemesi gerekir.

Klasik Cilt Bakımı Faydaları

Klasik cilt bakımının bilinen en büyük faydası elbette temiz bir cilde sahip olmaktır. Bunun yanı sıra klasik cilt bakım ile cildin ölü deriden ve kirlerden arındırılarak doğal florasına döndürülmesiyle cilt doğal esnekliğine ve ihtiyacı olan neme kavuşur. Akneli, komedonlu, geniş gözenekli gibi problemli ciltler bakımsız durduğundan düzenli olarak cilt bakımı yapılmaya ihtiyaç duyar. Düzenli olarak yapılan cilt bakımları bu problemleri büyük oranda ortadan kaldırır. Bu sebepten klasik cilt bakımının bir faydası da kişiye sağladığı özgüvendir.

Klasik Cilt Bakımı ve Hydrafaical Bakımı Arasındaki Fark

İnsan cildi birçok katmandan oluşur. Klasik cilt bakım yüzeysel bir temizlik olduğu için cildin en derin katmanına kadar ulaşamaz. Ancak Hydrafacial cilt bakımı derinlemesine cilt bakımıdır. Hydrafacial cilt bakımı, sürülen ürünlerin cildin en derin katmanına kadar ulaşmasını sağlayan bir sisteme sahiptir.

Klasik Cilt Bakımı ve Medikal Cilt Bakımı Arasındaki Fark

Medical cilt bakımı, klasik cilt bakımları ve hydrafacial cilt bakımından farklı olarak tamamen profesyonel ürünler kullanılarak uygulanan bir cilt bakımıdır. Medical cilt bakımında kullanılan ürünlerin cilt uzmanları tarafından incelenerek cilde kullanılması uygun görülür. Klasik cilt bakım ayda bir kez yapılması gereken bir işlem olduğundan medical cilt bakımının ise 2 ya da 3 ayda bir yapılması uygun görülür.

Klasik Cilt Bakımı Yaptıranlar Ne Diyor?

Klasik cilt bakımlarını düzenli şekilde yaptıranlar ciltlerini sürekli temizledikleri için ciltlerinde siyah ya da beyaz noktalar oldukça az bulunur. Cilt temizlenip nefes aldıkça kendini de daha çabuk yeniler ve ışıl ışıl olur. Cilt bakımını düzenli şekilde yaptıranlar ciltlerinin ışıldadığını ve ciltlerini daha temiz hissettiklerini söylüyor. Düzenli cilt bakımları cilt kusurlarını da azaltarak cilt problemlerini en aza indirir.

Doğru ürünler kullanılarak profesyonel kişilerce yapılan klasik cilt bakım cildin elastikiyetine katkı sunmakla birlikte hem ruhen hem fiziken özgüvenli hissetmesini sağlar. Profesyonel kişilerce doğru ürünlerle ve doğru teknikler kullanılarak uygulanan klasik cilt bakımı, bu işlemi yaptıran kişilerin yorumlarını etkiler. Düzenli olarak cilt bakımı yaptıran kişiler  tercih ettikleri merkeze farklı yorumlarda bulunabilir.

Klasik Cilt Bakımı Zararları Var Mı?

Klasik cilt bakım, doğru şekilde uygulanmadığı ve uzman olmayan kişilerce uygulandığı zamanlarda cilde zararlar verebilir. İnsan cildi hassas ve elastik bir yapıya sahiptir. Bu sebepten cilde doğru ürünler kullanılarak cilt bakımı yapılmalıdır. Cilt bu kadar hassas bir yapıya sahip olduğundan ürünlere karşı alerjik reaksiyon gösterebilir. Bu alerjik reaksiyonlar çoğu zaman geçici olsa da kalıcı hasarlar da bırakması muhtemel bir durumdur.

İnsan cildi vücudunun en önemli organlarındandır. Vücudumuzun iç sağlığını tıpkı bir ayna gibi gösteren cildimiz, birçok faktörden kötü şekilde etkilenebilir. Sigara, alkol tüketimi, böbrek hastalığı, kansızlık, kalp hastalıkları, yanlış beslenme, stres, gerginlik, makyaj, ultraviyole ışınlar cildimizi kötü etkileyecek sebeplerden bazılarıdır. Cildimiz, en önemli organımızken onu korumamız da elbette bizim elimizde. Hepimiz kendi ürünlerimizle cildimizi temizler, oldukça özen gösteririz. Ancak bu, cildi derinlemesine temizlemek için yeterli değildir. Cildimiz, düzenli periyotlarla cilt bakımına ihtiyaç duyar.  Gerçek anlamda cilt temizliği yaklaşık 1-1.5 saat sürer.

Klasik Cilt Bakımı Fiyatları 2023

Klasik cilt bakımı  fiyatları 2023 yılı için, cilt bakımının uygulandığı merkeze, yapılan işleme ve kullanılan ürünlere göre değişkenlik gösterdiğinden merkezimizle iletişime geçerek siz de bütçenize uygun cilt bakım tekliflerini hemen alabilirsiniz.

Cildinize en az sizin kadar önem veriyor, onu her zaman korumak istiyoruz. Uzman ellerde, doğru analizle ve kaliteli ürünlerle siz de cildinizi bize emanet etmek için hemen iletişime geçin.