Lazer Liposuction Nedir?

Obeziteden farklı olarak bölgesel yağlanma yaşayanlar ve diyet, egzersiz veya spor yaparak bu yağlardan kurtulamayan kişiler bu durumdan çok şikayetçidir. Yağlanan bölge vücudun estetiğini bozar, kötü bir görünüme sebep olur. Bu görünümden kurtulmak için pek çok yol vardır ancak liposuction hem az ağrılı hem de neredeyse hiç iz bırakmayan bir yöntemdir. Ayrıca farklı bölgeler için farklı liposuction teknikleri de bulunur.

Liposuction, kilo problemi olmayan ancak bölgesel zayıflama yöntemleriyle giderilmeyen yağ dokularına sahip kişilerde kullanılan bir tekniktir. Bu teknikte fazla yağ dokusunun alınması ve vücudun daha iyi bir şekle sahip olması amaçlanır. Fazla yağ dokusu eritildikten sonra vakumlanır ve vücuttan dışarı atılır. Daha çok kalça, basen, bel ve karın bölgelerinde kullanılan liposuction’nın farklı tekniklerin kullanıldığı çeşitleri vardır. Bunlardan biri lazer liposuctiondır.

Lazer liposuction, diyet ve spora direnç gösteren, vücutta şekil bozukluğuna neden olan yağ dokuları için kullanılan bir yöntemdir. Liposuction’dan farkı kullanılan lazer ışınlarının ısıya dönüştürülmesi ve yağ dokusunun derinlemesine eritilmesidir. Ayrıca lazer liposuction cilde verdiği sıkılaştırma etkisi ile de klasik liposuction’dan ayrılır. Eritilen yağ dokusu için liposuction kanülü kullanılır. Bu kanül eritilen yağı emer, sonuç olarak fazla yağ dokusu vücuttan uzaklaştırılmış olur. Daha küçük bölgelerin tedavisinde eriyen yağ cildin altında kalır ve lenf yoluyla vücuttan atılır. Böylece yağ emilimi için kanül kullanmaya gerek kalmaz. En etkili ve güvenli liposuction yöntemlerinden biridir. Avantajlarından biri de aynı zamanda kolajen ve elastin liflerini uyararak cildin sıkılaşmasını sağlamasıdır.

Özellikle karın, bel, sırt, kol, göğüs ve gıdık bölgelerine kolaylıkla uygulanabilir ve tek seansta birden fazla bölgeye işlem yapılabilir. Yaklaşık 1-1.5 saatlik işlemin ardından kişi günlük hayatına dönebilir. Diğer dokulara, sinir sistemine ve iç organlara zarar vermez. Klasik liposuction’a göre daha fazla yağ alma imkanı vardır. İşlemde kullanılan lazer ışınları sinirlere ve ince damarlara zarar vermediği için kanama ihtimali de bulunmaz. Sarkan bölgelerde sıkılaştırıcı etkisi ile cildi toparlar. Uygulama sonrası hastanın cildinde iz bırakmaz. Son teknoloji cihazlar ile oldukça başarılı sonuçları bulunur. İyileşme süresi diğer liposuction yöntemlerine göre daha hızlıdır

Lazer Liposuction Kimlere Uygulanır?

Bazı hastalar diyet ve egzersizden verim alamaz ve fazla yağ dokuları vücudunda şekilsizliğe neden olur. Bu durumlarda fit ve sıkı bir vücut görünümü için lazer liposuction’ı uygulanır. Diyet ve sporla giderilemeyen yağ birikimi olan kişiler lazer liposuction yaptırabilir. 18 yaşını doldurmuş hem kadın hem de erkek hastalara uygulanabilir. Uygulama yaptırması riskli olacak herhangi bir hastalığı olmayan kişiler de yaptırabilir. Hamile ve yeni doğum yapmış kadınlara uygulanması doğru değildir.

Liposuction Vücutta Nerelere Uygulanabilir?

Liposuction yağlanmanın olduğu tüm bölgelere uygulanabilir. Genellikle karın, bel, basen, bacak, meme ve gıdı bölgelerine uygulanır. Erkekler için daha çok jinekomasti için meme küçültme amacı ile uygulanır. Küçük bölgeler için lazer lipoliz yöntemi uygulanır. Daha geniş alanlı yağ alımı için farklı liposuction yöntemleri de kullanılabilir. Yeni geliştirilmiş teknikler ile güvenilir şekilde vücuda estetik bir görünüm kazandırır.

Lazer Liposuction Öncesi

İşlem öncesi hastanın sağlık geçmişi, doktoru tarafından incelenmelidir. Hastanın işlem yapılmasına engel olacak herhangi bir rahatsızlığının olmaması gerekir. Kan sulandırıcı ilaç kullanan hasta, ciddi ameliyat riskine neden olabileceği için işlemden en az 10 gün önce ilacı kullanmayı bırakmalıdır. Sağlıksız beslenmeden kaçınılmalıdır, aşırı yağlı ve tuzlu yiyecekler tüketilmemelidir. Alkol ve sigara ürünleri işlemden 10 gün önce bırakılmalıdır.

Liposuction İşlemi Nasıl Uygulanır?

Liposuction işlemi genel veya lokal anestezi altında ve ortalama 1-3 saatte gerçekleştirilir. Uygulama yapılacak bölge hastanın isteği üzerine konuşularak önceden işaretlenir. Cilde 1-2 mm’lik kesikler atılır ve bu kesiklere kanüller yerleştirilir. Kanüller bağlı olduğu vakum cihazı ile sıvılaştırılmış yağı emer. Kesiklere dikiş atıldıktan sonra işlem son bulur.

Anestezi altında uygulanan lazer liposuction’da ise lazer ışınları ile yağlar parçalanır ve sıvı hale getirilir. Lazer ışınları ısıya dönüşerek yağı sıvılaştırır. Klasik liposuction’dan farklı olarak daha ince mikro kanüller kullanılır böylece daha az iz bırakma ihtimali bulunur. Bazı durumlarda ise hiç kanül kullanılmaz. Bu durum daha çok küçük bölgelerdeki yağlanmalar için geçerlidir. Yağ birkaç ay içinde vücut tarafından emilir ve dolaşım sistemi ile dışarı atılır. İlk gece hastanede yatıştan sonra ertesi gün hastalar evlerine gidebilecek düzeye gelir. Ağrılar azdır ve ağrı kesicilerle hafifletilir. İşlemden sonra 3 hafta korse takılması önerilir. Atılan kesikler oldukça küçük olduğu için geçer ve vücutta iz bırakmaz. ygulama sonrası vücut yavaş yavaş estetik görünüme kavuşacaktır.

Lazer liposuction’da lazer ışınları ile dermis ısıtılır. Verilen ısı rahatsızlık yaratacak derecede değildir. Isıtılan dermis kolajen üretimini tetikler. Kolajen üretiminin tetiklenmesi ile cilt zaman içinde sıkılaşır ve elastikiyet kazanır. Yağ alımı yapılırken aynı zamanda da cilt sıkılaşmış olur. Klasik yöntem liposuction’da cildin sarkma ihtimali varken, lazer liposuction uygulamasında bu ihtimal yoktur.

Lazer Liposuction Sonrası Süreç Nasıldır?

Uygulamadan sonra hasta aynı gün ayaklanabilir ve 10 gün içinde günlük hayatına dönebilir. Ağrı minimum düzeyde olur ve ağrı kesicilerle etkisi azalır. Birkaç hafta korse kullanılması gerekir. İşlem yapılan bölgenin 1-2 gün sonra morarması normaldir ve kendiliğinden geçer. Geçmeyen morluk ve ödemler için mutlaka doktora görünülmelidir. Gözle görülür bir iyileşme 1 ayı bulabilir.

Liposuction Ve Lazer Lipoliz Arasındaki Fark Nedir?

Lazer lipoliz işlemi, klasik liposuction işlemine göre daha nazik ve etkili bir yöntemdir. Lazer lipoliz uygulamasında, klasik liposuction’da olduğu gibi yağlar kanüller ile alınmaz. Yağlar, dolaşım sistemine karışarak vücuttan dışarı atılır. Lazer lipoliz yöntemi daha az yağ içeren bölgelerde uygulanır. Ciltte sarkma ve bozukluk oluşturmaz. Uygulama sonrası ödem oluşur ve kendiliğinden geçer.

Liposuction İşlemlerini SSK Karşılıyor Mu?+

Estetik ve isteğe bağlı amaçlarla yapılan liposuction işlemi ücretini SSK karşılamaz. Fakat sağlık sorunu olabilecek rahatsızlıklar için yapılan liposuction işlemi ücreti devlet tarafından karşılanır.

Liposuction İşlemleri Özel Sigorta Kapsamında Mıdır?

Çoğunlukla estetik ve güzellik amaçlı yapılan bir uygulama olan liposuction zorunlu olarak yapılmaz. Yapılması zorunlu bir sağlık işlemi olmadığı için özel sigorta kapsamında değildir.

Lazerli Liposuction İle Yağ Aldırma Fiyatlarını Nasıl Öğrenebilirim?

Lazer liposuction ile yağ aldırma fiyatları işlem yapılacak bölgeye , hastane ve uzman hekime göre değişiklik gösterir. Fiyatları öğrenmek için hastane ve uzmanla görüşme sağlayabilirsiniz.

Neden Kaç TL Olduğu Yazılmıyor?

Fiyat bilgisi çeşitli sebeplerden değişiklik gösterdiği için fiyat bilgisi yazılmaz. İşlem yapılacak bölge ve yağ oranı fiyatı etkileyebileceği gibi hastaneden hastaneye de fiyatlar değişiklik göstermektedir.

Operasyon Ne Kadar Sürer?

Lazer liposuction işlemi ortalama 1-3 saat arası sürmektedir. Süre hastadan hastaya değişiklik gösterebilir. Uygulama yapılacak bölge büyüklüğü ve yağ oranı da süreyi etkileyen faktörler arasındadır. Hem operasyon süresi hem de iyileşme süresi kısa olduğundan çok tercih edilen bir uygulamadır.

Lazer Liposuction Fiyatları 2023

Hastaya bağlı özellikler, estetik uzmanı ve hastane, fiyatları etkileyen faktörlerdir. Değişiklik gösteren lazer liposuction uygulaması 2023 fiyatları için uzman bir doktor ile kendi işleminiz için fiyat bilgisi hakkında konuşabilirsiniz.