Lenf Sıvısı ve Lenfödem Sorunu

Vücudun hücresel faaliyetlerine bağlı olarak oluşan lenf sıvısı, lenf damarlarıyla dokuların içerisinden toplanır. Lenf düğümlerinden süzülen lenf sıvısı kan dolaşımına karışır. Bu dolaşım cilt ve cilt altı enfeksiyonlarına neden olabilecek bakterilerin ortamdan uzaklaştırılması görevini üstlenir. Ancak lenf yollarında veya lenf düğümlerinde oluşan rahatsızlıklar nedeniyle lenf sıvısının doku içerisinde birikmesiyle lenfödem sorunu ortaya çıkabilir.

Lenf Drenaj Masajı ve Etkileri

Lenf drenaj masajı, lenf sıvısının akışını hızlandırarak şişkinliği azaltır. Bu masaj, monoton, hafif, ritmik ve yavaş bir şekilde cilt yüzeyine uygulanır. Lenf akımını destekleyerek ödemin azaltılmasını sağlar ve vücudu rahatlatır. Ayrıca lenf drenaj masajı, vücudun mikroplardan, bakterilerden, toksinlerden ve sıvı fazlasından arındırılmasına, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine yardımcı olur.

Lenf Drenaj Masajının Kullanım Alanları

Lenf drenajı, özellikle bölgesel yağların eritilmesi, selülit tedavisi ve sıkılaşma sürecini destekleyerek bu süreçte elde edilen olumlu sonuçların kalıcılığını artırır. Hücrelerin yenilenmesini sağlar, lenf akımını düzenler ve toksinlerin atılmasına yardımcı olarak bedeni rahatlatır. Hareketsizlik gibi nedenlerle oluşan bölgesel yağların yakılmasında da etkilidir.

Uygulama Yöntemi ve Faydaları

Lenf drenaj masajı özel bir makine aracılığıyla uygulanır. Makine, vücutta lenfatik sistem olarak bilinen beyaz sıvının dolaşımını hızlandırır. Bu uygulama sırasında cildin kalitesinde düzelme, incelme ve sıkılaşma gözlemlenebilir. Herhangi bir ağrıya neden olmayan bu yöntemde, kişiye özel bir elbise giydirilir ve lenf sistemine basınç uygulanır. Lenf drenaj masajının yan etkisi yoktur.

Kimler İçin Uygundur ve Nasıl Yapılır?

Lenf drenajı, ödem atma, toksinlerin atılması, varis ve selülit tedavisi gibi çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde kullanılabilir. Haftada 1 veya 2 kez, 6 ila 8 seans arası uygulanabilir. Lenf drenajından, fazla kilosu olan, selülit sorunu yaşayan, adet öncesi dönemde ödem oluşan ve meme kanseri sonrası kol bölgesinde ödem oluşan kişilerin yanı sıra kalp pili bulunan ve kan dolaşımı hastalıkları olan kişiler faydalanabilirken, kemik erimesi, şeker hastalığı, yüksek tansiyon ve hemoroid hastalarına uygulanmamalıdır.