Meme Büyütme Nedir?

Meme büyütme ameliyatı, memelerin hacminin büyütüp memelerin yeniden şekillendirildiği ameliyattır. Bu ameliyat ya kişinin kendisinden yağ alınması ile ya da silikon protez kullanılması ile gerçekleşen bir ameliyattır.

Hastanede ve genel anestezi altında gerçekleştirilen bu operasyonda, meme protezinin memelere yerleştirilebilmesi için meme alt kıvrımları, koltuk altı bölgesine ya da meme baş kısmına ortalama 4-5 santimetrelik bir kesi yapılır. Kesinin yapıldığı bölgeden, meme protezi, meme dokusuna ya da göğüs kasının arka bölgesine yerleştirilir.

Meme Büyütme Ameliyatı Hangi Amaçlarla Yapılır?

Kadınlar meme büyütmeyi şu sebeplerle isteyebilir:

 • Bazı kadınlarda memeler vücut yapısına göre daha küçüktür.
 • Bazı kadınlarda da memelerden biri diğerinden daha büyük ya da daha küçüktür.
 • Bazı kadınlarda da meme dokusu doğuştan itibaren yoktur.

Kimlere Meme Büyütme ve Silikon Yapılamaz? Hangi Yaş Uygundur?

Memelerinin hacim ve boyutunu değiştirmek isteyen ve 18 yaş üzerinde olan herkes memelerini büyütmek için operasyon geçirebilir. Memelerin büyütülmesinde belirli bir üst yaş sınırı yoktur. Fakat bazı kişilerin geçici ya da sürekli rahatsızlıklarından ötürü bu ameliyat tavsiye edilmez. Bu dönemdeki kişiler:

 • Emziren kadınlar (Emzirme dönemi bittikten az 6 ay sonra ameliyat olabilir)
 • Hamile veya hamilelik riski taşıyan kişiler,
 • Kalp pili taktıran kişiler,
 • Kanser tedavisi henüz devam eden kişiler
 • Yaralarının iyileşmesinde sorun yaşayan kişiler,
 • Kan sulandırıcı ilaç kullananlar,
 • Kronik romatizmal hastalıklar ve kolajen doku hastalığı olan kişiler,
 • Şeker hastalığı olan kişiler,

için memelerin büyütülmesi cerrahi operasyonu önerilmez.

Meme Büyütme Estetiği Kimler İçin Uygundur?

Memelerin büyütülmesi estetiği, 18 yaş ve üzerinde olan herkes için uygun bir operasyondur. Bu operasyon;

 1. Meme boyutu genetik sebeplerle küçük olan veya meme dokusu hiç olmayanlar,
 2. Her iki memesi arasında simetri farkı olanlar
 3. Emzirme döneminden sonra memeleri sarkanlar,
 4. Kanser sebebiyle bir ya da iki memesi alınmış kişiler

için uygun bir ameliyattır.

Silikon Meme Protez Tipleri Nelerdir?

Silikon protezlerin 2 türü vardır:

 1. Yuvarlak silikon protez: Yuvarlak halde bulunan silikon protezlerin orta bölümü kalın bir şekle sahiptir. Yuvarlak silikon protez yerleştirildikten sonra memelerin süt bölümlerinde daha hacimli bir görünüm elde edilir.
 2. Damla silikon protez: Damla görünümünde olan silikon protezler, yağmur damlalarına benzer şekilde bulunur. Damla silikon protezlerin, alt bölümü geniş üst kısmı ince bir yapıda bulunur. Damla silikon protez yerleştirildikten sonra memelerin alt kısmı daha hacimli görünür. Meme sarkmalarının az ve göğüslerin dikleştirilmeyeceği operasyonlarda kullanılır.

Meme Büyütme Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Memelerin büyütülmesi estetiği öncesinde belirli bir aralıkta protezler seçilir. Farklı ebatta olan bu protezlerin kopyası cebe yerleştirilerek en estetik görünen proteze bakılır, en doğal ve iyi duran protez ameliyat için seçilir. Ameliyat sırasında aynı ebattaki gerçek protez yerleştirilerek ameliyat süreci tamamlanır. Eğer farklı gelişen bir durum olmazsa bu ameliyat toplamda 1,5-2 saat gibi bir sürede gerçekleşir.

Meme Büyütme Ameliyatı İyileşme Süreci

Meme büyütülmesi ameliyatı iyileşme süreci kişiden kişiye değişir. Ameliyata giren herkes hastanede bir gece yatar. Ama eğer ameliyat sabah yapıldıysa hasta, gece taburcu edilebilir. Ameliyat sonrasında gerginlik hissi yoğun derecededir. Ayrıca kişilerin ameliyattan sonra memelerinde hissizlik ya da aşırı duyarlılık da normal bir durum olarak görülür.

Ameliyattan en az 4 hafta sonra ameliyatı yapan cerrahın önerisi doğrultusunda masaj yaptırılabilir. Bu masaja, en az 6 ay boyunca uygulamaya devam edilmelidir.

Ameliyat bittikten sonra hastaya takılan sütyen görünümünde bir korse yaklaşık 1 ay boyunca kullanılmalıdır.

Ameliyattan sonraki ilk 7 gün hareketli davranışlardan kaçınarak evde mümkün olduğunca dinlenilmelidir. Ameliyat sonrası ilk duş ise yapılan pansumandan sonra alınmalıdır. Ameliyat bitimini takip eden haftanın sonunda ödem, ağrı ve gerginlikler yavaş yavaş azalır. 1 haftanın sonunda kişi, daha rahat hareket eder ve günlük yaşamına geri dönebilir.

Hasta, ameliyattan 1 hafta sonra araba kullanmaya ve yürüyüşlere başlayabilir. Fakat yoğun sportif hareketler için en az 2 ay beklenmelidir. Meme büyütülmesi ameliyatından sonra solaryum ya da güneşlenme ise en az 12 hafta sonra kısa süreli olarak yapılmaya başlanabilir.

Meme Büyütme Öncesi Neler Yapılmalıdır?

Memelerini büyütmek isteyen hastaların ameliyat öncesinde dikkat etmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır.

 1. Ameliyat yapılacak kişi, ameliyattan en az 2 hafta öncesinde sigara ve alkol alımını kesmelidir.
 2. Eğer hasta, kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsa bunu, mutlaka doktora bildirmelidir. Kan sulandırıcı ilaç kullananlar, ameliyattan en az 10 gün önce kan sulandırıcı ilacı doktor kontrolünde kesmelidir.
 3. Genetik birtakım rahatsızlıklar da mutlaka doktora bildirilmelidir. Özellikle ailede yaşanmış bir kanser öyküsü varsa doktora belirtilmelidir.
 4. Ameliyat öncesinde hastanın kan tahlilleri alınır. Fakat bunun ameliyattan birkaç gün önce yapılmasında hasta için daha sağlıklı olur. Çünkü kan tahlillerinin sonucuna göre ek birkaç tahlil daha istenebilir.
 5. Vitamin ve mineraller ameliyattan 4 gün önce kesilmelidir.
 6. Ameliyattan 6 saat önce yeme içme tamamen kesilmelidir.
 7. Ameliyat günü mutlaka baştan giyilen rahat kıyafetler seçilmelidir.
 8. Ameliyattan en az 2 saat önce hastanede olmanız gerekmektedir. Aksi halde göğüse yapılacak çizimler ve açılacak damar yolu için zaman kısıtı olabilir.

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası Neler Yapılabilir?

Ameliyat sonrası size ameliyatta kullanılan implantın kimlik kartı verilir. Bu belgeyi saklamanız önerilir.

Ameliyattan 4 saat sonra içecek tüketebilirsiniz. Fakat katı gıda için en az 6 saat beklemeniz gerekmektedir. Alacağınız ilk yiyecekler, mümkünse hafif ve vücudu yormayacak yiyecekler olmalıdır.

Ameliyat sonrası ilk duş, pansumandan sonra yapılmalıdır. Ameliyat bitimini takip eden haftanın sonunda, ödem, ağrı ve gerginlikler yavaş yavaş azalmaya başlar. 1 haftanın sonunda kişi, rahat hareket eder ve günlük yaşantısına geri dönebilir. Eğer kişinin işi, hareket gerektiren bir iş değilse 1 hafta sonra işine geri dönebilir. Fakat bu süreçte en az 8 hafta boyunca yoğun fiziksel hareketlerden kaçınarak hafif tempolu sporlar tercih edilmelidir.

Ameliyattan sonraki 10 gün boyunca kan sulandırıcı ilaç ya da vitamin-mineral destekleri kullanılmamalıdır.

Meme büyütülmesi ameliyatından 1 ay sonra ameliyatı yapan cerrahınızın önerileri doğrultusunda masaj yapmaya çalışabilirsiniz. Bu masaj, 6 ay boyunca uygulanmalıdır. Masajı uygularken mutlaka doktor önerisine uyulmalı ve fazla masajın göğüslere zarar verebileceği unutulmamalıdır.

Meme Büyütme Ameliyatının Sonuçları Nelerdir?

Memelerin daha dolgun ve daha büyük görünmesi için yapılan ameliyatın sonucunda;

 • Memelerin büyütülmesi sonucu göğüsleriniz daha hacimli ve dolgun görünür.
 • Vücudunuzun dış formu değişir.
 • Ameliyattan sonra aşırı kilo kaybı ya da aşırı kilo alımı gibi durumlar sonucunda göğüslerinizin boyutu da etkilenir.
 • Eğer memelerinizin ameliyat sonrası görüntüsünden memnun kalmazsınız birkaç kere daha operasyon geçirebilirsiniz.

Meme Büyütme Estetiği Fiyatları 2023

Memelerin hacmini arttırmak ve daha dolgun görünmesini sağlamak için meme büyütülmesi ameliyatı tercih edilmektedir. Bu işlem, cerrahi bir işlem olup mutlaka estetik cerrah tarafından hastane ortamında yapılmalıdır.

Meme büyütülmesi estetiği fiyatları 2023 yılında uygulanacak yönteme göre değişiklik göstermektedir. Büyütme fiyatının öğrenilebilmesi için önce ön muayeneden geçmeli ve tam olarak ne istediğinize karar vermelisiniz.

Meme büyütme ilgili aklınızda henüz yanıtlanmamış bir soru varsa bize ulaşarak tüm sorunlarınızı çözüme kavuşturabilirsiniz.