Meme Dikleştirme Ameliyatı

Vücudundaki gevşeyerek sarkmış meme görünümünden memnun olmayan kadınların ilgiyle takip ettiği konulardan olan meme dikleştirme son dönemlerde oldukça tercih edilmektedir. Bu ameliyata dair aradığınız her şey burada!

Sarkmış durumdaki memelerin genel anestezi altında toparlanıp dikleştirilmesi ve ideal şekline gelmesi için yapılan estetik operasyona meme dikleştirme ameliyatı denilmektedir. “Göğüs Toparlama, Göğüs Dikleştirme, Meme Toparlama, Göğüs Sıkılaştırma, Mastopeksi” gibi farklı isimlerle de anılan memenin dikleştirilmesi işlemi, kadınlar tarafından oldukça ilgi gören ve sonucun hastayı memnun etme oranının yüksek olduğu bir ameliyattır.

Bu operasyonlar hemen her yaştan kişiye yapılabilse de meme dokusunun ve memenin ameliyattan sonra alacağı son halin korunabilmesi için kişinin varsa fazla kilolarını vermesi ve eğer gebelik planlanıyorsa ameliyatın doğumdan sonraya ertelenmesi gerekir. Bu şekilde ameliyattan alınacak verimi arttırmış olur. İstediği meme görünümüne karar veren kişiye doktoru ile birlikte operasyon günü planlanır. Göğüs dikleştirme operasyonu eğer estetik görünüm amaçlı yapılacaksa hasta hekime isteklerini tam ve doğru anlatırsa doktor analizi de doğru olur.

Göğüsler Neden Sarkar?

Memenin dokusu ve onu bir kılıf gibi saran meme derisi statik bir yapıda olmadığından göğüslerin zaman içinde birçok faktöre bağlı olarak şekil ve büyüklük yönünden değişim süreci yaşaması olağandır.

Bazı kadınların genetik açıdan ve yapıları gereği memeleri daha gevşek ve sarkmaya oldukça meyillidir. Memelerde sarkmaya neden olan birçok faktörün olduğundan bahsetmiştik. Bu faktörleri;

  • Memelerin genetiğe bağlı olarak büyük olması. Büyük memelerin ağırlıktan dolayı sarkması muhtemeldir.
  • Aşırı derecede kilo alıp verme.
  • Hamilelik
  • Emzirme
  • Menopozdan kaynaklı meme dokusunda gevşeme.
  • Yaşlılık
  • Sigara
  • Obezite
  • Güneşe aşırı derecede maruz kalma şeklinde sıralanabilir.

Meme Dikleştirme Kimler İçin Uygundur?

Memelerinin mevcut görünümünden memnun olmayan ve hem fiziksel hem ruhsal açıdan sağlıklı olan 18 yaşın üstündeki tüm kadınlara uygulanabilen bir ameliyattır. Ancak şu husus gözetilerek ameliyat tercih edilmelidir. Ameliyat sonrasında az da olsa iz kalması mümkündür.

Gebelik planlayan kadının ise bu ameliyatı bir süre ertelemesi tavsiye edilir. Emzirme dönemindeki kişilerin emzirme sürecini tamamlayıp ameliyat olması gerekmektedir. Memenin son şeklini alabilmesi için bu noktalara dikkat edilmelidir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Meme dikleştirme bir diğer adıyla Mastopeksi, iki ana yöntemle yapılır. Büyük memelerde fazla meme dokusu çıkarılır, küçük memelerde ise cilt altına silikon yerleştirilerek dik bir görünüm hedeflenir. Bununla birlikte memeler arasındaki asimetrik görüntü de ortadan kalkabilir.

Ameliyat öncesi muayene olan ilk aşamada doktor tarafından meme dokusu, meme ucunun konumu ve sarkma derecesi kontrol edilir. Yine doktor tarafından kişiye operasyon hakkındaki bilgiler detayla verilir. Kişi isteklerini doğrudan doktorla paylaşır ardından doktor kişinin istediğinden emin olmak amacıyla memelerin ameliyattan sonra nasıl bir görünüm alacağına dair bir simülasyon yapar. Bu şekilde karar vermek de kolaylaşır.

Göğüs dikleştirme ameliyatı, genel anestezi altında yapılır. Ameliyat sırasında memeleri şekillendirmek amacıyla meme ucu planlanmış bölgeye alınır. Meme dokusu şekillendirilirken büyük memelerdeki fazla doku çıkarılır, küçük memelerde ise cilt altına silikon protez yerleştirilir. Eğer gerekli görülürse bölgedeki fazla deri alınıp operasyon tamamlanmış olur.

Meme dikleştirme ameliyatı ortalama 2 saat sürebilmektedir. Tabi ki bu süre, hastaya bağlı bazı faktörlere göre değişebilir. Bunlar memenin ve meme başı dediğimiz areolanın boyutu, memenin sarkma derecesi, cilt tipi ve deri fazlalığı miktarı olarak örnek verilebilir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Öncesi

Muayene bitip ameliyata karar verildikten sonra kişiden bazı tetkikler istenir. Bu tetkiklerin istenmesinin nedeni ise kişinin ameliyata engel olabilecek bir rahatsızlığı olup olmadığının anlaşılması içindir. Bununla birlikte önceden kullanılan veya düzenli olarak kullanılan ilaçların varlığını öğrenmek önemlidir. Ultrason ve mamografi çekimlerinin ardından Göğüs dikleştirme ameliyatı için tarih belirlenir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Operasyonun sağlıklı şekilde tamamlanmasının ardından hasta, anestezi uzmanı tarafından uyandırılarak odasına götürülür. Genel sağlık durumu ve beslenmesi iyi analiz gösterirse ve her şey yolunda görünüyorsa hastanın operasyon günü taburcu edilmesi mümkündür.

Ameliyat sonrasında meme ve çevresinde bir süre şişlik ve morluk gözlenmesi olağan bir durumdur. İlk hafta bittikten sonra ise şişlikler zaman iner. Bunun dışında memelerin olması gerekenden daha yukarıda ve dik görünmesi bu süreçte normaldir. Ameliyatın ardından ortalama 4-6 hafta içinde meme ve kıvrımları doğal bir görünüme sahip olur.

Göğüs Dikleştirme Ameliyatı İyileşme Süreci

Meme dikleştirme ameliyatından 3 saat sonra hasta beslenmesine devam eder ve ayağa kalkabilir. Doktor uygun görürse 2. gün duş alabilir. 3. günde pansuman değişimi ve genel kontrol için hastaneye çağrılır. Yine 3. günden sonra kişinin kendini yormayacak günlük rutinlerine dönmesi uygundur.

İlk 3 hafta  spordan ve ağır egzersizlerden uzak durulması önerilir. Memeleri koruma amaçlı sporcu sütyeni kullanılması tavsiye edilir.

Hasta, memelerinin istediği son haline kavuşmak için gün sayabilir. Ancak belirtmekte fayda görüyoruz ki memelerin son halini alması için yaklaşık 3 ay sabırla beklemek önemlidir.

Ameliyatın ardından hasta 3. ve 6. aylarda genel kontrol için hastaneye davet edilir. 1 yıl sonra ise mamografi ve ultrasonda meme dokusu izlenebilir.

Göğüs Dikleştirme Operasyona Hazırlık

Hazırlık sürecinde mamografi ve ultrason tetkikleri izlenerek yapılacak ameliyatın tekniği belirlenir. Hastanın kan sulandırıcı ilaç ve türevlerini en az 10 gün öncesinden bırakması gerekmektedir. Hastanın operasyon öncesinde hafif bir duş alması ve takılarını çıkarması önerilir. Meme dikleştirme ameliyatı öncesinde bazı kan tahlilleri ve tetkikler isteneceğinden ameliyat saatinden en az 3 saat önce hastanede bulunması önem taşır.

Ameliyat öncesinde alkol ve sigaranın en az 10-15 gün içinde bırakılması büyük önem taşır. Çünkü operasyon bloklar şeklinde yapıldığı için alkol ve sigara iyileşme sürecini olumsuz anlamda tetikleyebilir. Ameliyattan sonra toparlanma süreci gecikir ve iyileşme sancılı ve uzun geçebilir. Buna ek olarak enfeksiyonlara ve komplikasyonlara davetiye çıkarır. Alkol ve sigara kullanımı kan dolaşımına etki ettiği için dokulara ve organlara doğrudan zarar verir, hassas meme dokusu da bu durumdan etkilenir.

Göğüs dikleştirme cerrahisi de de diğer estetik cerrahi işlemler gibi hassas dokuya yönelik olduğundan bu noktaların atlanmaması gerekir.

Ameliyat Yaş Sınırı Nedir?

Göğüs dikleştirme için alt sınır yaşı 18 olup üst yaş sınırı ise ameliyata engel olabilecek veya ameliyat sonrasında komplikasyon oluşturabilecek herhangi bir rahatsızlık taşımadığı sürece yoktur.

Meme Dikleştirme ve Meme Büyütme Birlikte Yapılabilir Mi?

Göğüslerin dikleştirilmesi işleminde bazen yeterli hacim elde edilemeyebilir. Bu tür durumlarda hastaya implant tekniğiyle silikon protezler yerleştirilerek daha hacimli ve dik meme yapısı sağlanır. Günümüzde de kombine estetik adı altında her iki ameliyat birbirini olumlu etkileyecek şekilde bir arada uygulanabilir.

Meme Dikleştirme Fiyatları 2023

Meme dikleştirme ameliyatında farklı teknikler kullanılır. Bunun yanı sıra hastaların beklentileri ve meme yapıları birbirlerinden tamamen farklı olduğu için hastaya özel tedavi masrafları oluşur. Siz de en iyi fiyat tekliflerini almak ve en iyi tedaviden faydalanmak için hemen iletişime geçin!