Meme Küçültme Ameliyatı Nedir?

Meme küçültme ameliyatı, deri ve meme içinde bulunan yağ dokusunun alınmasıyla gerçekleştirilen bir işlemdir. Lokal anestezi ile yapılır. Memede bulunan fazla yağ dokusu, salgı bezi dokusu ve cilt dokusu cerrahi bir işlemle vücuttan çıkarılır.

Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Operasyon öncesinde önce ciltte belirli kesiler yapılarak alınacak bölgenin yeri kesin olarak tespit edilir. Operasyon sırasında, memeye ait olan; yağ, salgı, bağ dokusunun veya cilt dokusunun belirli kısmı, cerrahi işlem ile vücuttan çıkarılır.

Kimler Meme Küçültme Ameliyatı Olabilir?

Meme estetiği, fiziksel olarak vücut gelişimini tamamlamış olan kişilere uygulanır.18 yaş üzerine uygulanan bu işlem, sağlık sebebi ile aile onayı alınarak 16-18 yaş aralığına da bu operasyon uygulanabilir. Memelerin küçültülmesi ameliyatı;

 • Kişiyi psikolojik açıdan yıpratan fazla büyük memelere sahip olanlar,
 • Memelerin çok büyük oluşuna bağlı olarak bel, omuz, sırt, boyun gibi bölgelerde kronik ağrıları olanlar,
 • Büyük memelerden kaynaklı göğüs kısmında sinir ve doku hasar kaybı olanlar,

yaptırabilir.

Obezite: Vücudunda çok fazla kilosu olan hastaların meme dokularındaki yağ oranı da oldukça yüksektir. Obezite problemi olanların memelerinin küçültülmesi kilo verdikten sonra mümkün olabilir. Bu sebeple obezite sorunu olan hastaya, önce bir program dahilinde diyet ve egzersiz uygulanır.

Ergenlik: Meme küçültmek amacıyla bu ameliyatı olmak isteyenlerin en az 18 yaşında olması önerilir. Çünkü ergenlik döneminde vücut hala büyümeye devam ettiği için meme gelişimi henüz tamamlanmamıştır. Ergenliğin tamamlandığı doktor tarafından da kabul ediliyorsa meme küçültülmesi ameliyatı yaptırılabilir.

Gebelik: Küçültme ameliyatı yaparken vücuttan çıkarılan bazı salgı bezleri, doğum sonrası memede oluşan süt üretimini olumsuz şekilde etkiler. Bu nedenle gebelere ve ileride gebelik planlayanlara memelerin küçültülmesi operasyonu önerilmez.

Kronik Hastalıklar: Diyabet, kalp yetmezliği, böbrek rahatsızlığı gibi çeşitli kronik hastalıkları olan kişilerde ameliyat sonrası komplikasyonların oluşma ihtimali artacağından operasyona doktor karar verir.

Sigara ve Alkol: Memelerini küçültme amacıyla meme estetiği olmak isteyen fakat sigara ve alkol kullanan kişiler bu durumu cerraha mutlaka bildirmelidir. Çünkü vücuda zararlı olan sigara ve alkol gibi maddeler, kişide doku hasarına yol açar.

Meme Küçültme Öncesi

Memelerini küçültme amacıyla meme estetiği yaptırmak isteyen kişilerin meme küçültülmesi ameliyatından önce uyması gereken birtakım durumlar vardır.

 • Ailede kanser durumu varsa bu durumu, mutlaka doktora bildirmelisiniz.
 • Ameliyattan önce doktor kontrolü ve kan tahlilleri gerekecektir. Tahlilleri ve kontrolü ameliyattan mutlaka birkaç gün önce yaptırmanız gerekmektedir. Çünkü tahlil sonuçlarına göre sizden farklı tahliller de istenebilir.
 • Ameliyat öncesi, bilateral meme ultrasonografisi yapılır. Eğer cerrahın şüphelendiği bir durum olursa mamografi de çekilir.

Ameliyat Günü

Memelerini küçültmek amacıyla meme estetiği olacak olan kişiler, ameliyat günü en az birkaç saat önce hastaneye giriş yapmalıdır.

Ameliyat günü, önce meme çizimi yapılarak çıkarılacak yağ dokusu belirlenmiş olur. Ameliyat steril bir hastanede ve anestezi altında gerçekleştirilir. Ameliyat, ortalama olarak 2-3 saat sürmektedir. Bu süre, kişiden alınan yağ dokusuna göre uzayıp kısalabilir. Memenin büyüklük durumuna göre, I, J veya ters T harfine benzer bir iz göğüste kalabilir. Bu izler, memenin altında kalıp görünmediği için hasta daha az etkilenir.

Hastanın memelerinin büyüklük durumuna göre ameliyat sırasında memeleri aynı hizada tutabilecek drenler takılır eğer gerekli görülürse hastaya sütyen korse de takılır.

Meme Küçültme Ameliyatı Teknikleri Nelerdir?

Meme küçültme amacıyla yapılan meme estetiğinde kullanılan 3 teknik bulunmaktadır. Bu teknikler:

 1. Lejour (Lolipop izle meme küçültme) tekniği: Dikey teknik de denilen lejour meme küçültücü ameliyatı için 2 farklı kesi yapılır. Kesilerden biri areolanın yanında bir diğeri de areolanın alt kenarı ve memenin altındaki kıvrım arasına yapılır. İzler memenin altına kalır ve görünmez.

Dikey kesi tekniğini, memelerinin boyutunda küçük ya da orta düzeyde bir küçültme isteyenler ya da sarkığı çok olan kişiler tercih eder. Sarkıkları yüksek ölçüde çok  olan ve meme dokusunun daha belirgin ve dik hale gelmesini isteyen kişiler için en iyi yöntem sayılmaktadır.

 1. Ters T İzle meme küçültme: Çapa tekniği de denilen Ters T tekniğinde, memelere 2 farklı kesi yapılır. Bu kesiler, memenin altındaki kıvrımı takip eden çizgiye yapılır. En fazla iz bırakan yöntemdir fakat bu izler, memenin altında ya da sütyenin altında kaldığı için kişiyi rahatsız etmez. Çapa tekniğini, büyük ölçüdr sarkması olan ya da meme boyutunun çok fazla küçültecek olan kişiler tercih eder. Fakat bu tekniği tercih edenlerin bilmesi gereken durum, diğer meme küçültücü tekniklere göre daha uzun bir iyileşme süreci ve dikkat gerektiren bir uygulama olduğudur.
 2. Greft Tekniği ile meme küçültme: Meme küçültücü ameliyatta kullanılan bu teknikte, meme ucunu besleyen damarlara ve sinirlere dokunulmadan küçültme operasyonu gerçekleştirilir. Greft tekniği, olması gerekenden çok daha büyük göğüslere sahip hastalarda ve yaşlılarda tercih edilen bir yöntemdir.

Greft tekniği ile gerçekleştirilen memelerin küçültülmesi operasyonundan sonra süt kanalları zarar görür. Bu sebeple bu teknikten sonraki süreçte emzirme yapılamaz.

Ameliyat Öncesinde Nasıl Hazırlık Yapılmalıdır?

Ameliyattan önce, ameliyatınızı yapacak doktor tarafından kontrol ve kan tahlilleri gerekecektir. Tahlilleri ve kontrolü ameliyattan birkaç gün önce yaptırmak size birçok açıdan avantaj sağlar. Çünkü tahlil sonuçlarına göre anestezi uzmanı sizden ek tahliller isteyebilir. Ameliyat öncesi, kişiye bilateral meme ultrasonografisi de yapılır.

Meme Küçültme Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Ameliyattan sonra oluşacak olan şişliklerin azaltılması için ilk 24 saat, buz kompresi uygulanabilir.

Ameliyattan sonraki ilk 2 hafta, besleyici gıdalar tüketilmelidir. Hasta, ayrıca antioksidan bakımından çok zengin beslenmeli bol bol su içmelidir. Ameliyattan önce kullanılan vitamin ve minerallere doktora danışmadan başlanmamalıdır. Meme küçültücü operasyonundan sonra doktor gerekli gördüğü takdirde vitamin ve mineral takviyesi yapacaktır. Bu takviyeleri her gün verilen doz oranında almak iyileşme sürecini hızlandırır. Bu süreçte ağır kaldırmak ve ağır tempoda sporlar önerilmez.

Memelerini küçülten kişiler, işleri eğer çok efor sarf edilecek bir iş değilse işlerine 10-12 gün sonra geri dönebilir. İlk 1 haftanın sonunda şişlikler azalmış olur. Bu sebeple kişi, dışarı çıkınca kendini daha iyi hisseder. Ameliyattan sonraki iyileşme sürecinde ilk 1 ay, yumuşak ve %100 pamuk iç çamaşırları giyilmelidir. Dış kıyafetlerin de bol olması önerilir.

Meme Küçültme Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Tüm cerrahi operasyonlarda olduğu gibi memeleri küçültmek amacıyla yapılan meme estetiğinin de çeşitli riskleri bulunur. Bu riskler;

 • Meme başının duyusunda his kaybı oluşma ihtimali
 • Meme küçültücü ameliyat sonrasında küçük bir ihtimal de olsa enfeksiyon ya da kanama gibi durumlar
 • Ameliyatta kullanılan tekniklere bağlı olarak kişinin süt kanallarının zarar gormesi gibi risklerdir.

Meme Küçültme Fiyatları 2023

Memelerini küçültmek için ameliyat olmak isteyen kişiler, bu operasyonun totalde ne kadar tutacağını da merak etmektedir. Meme estetiğinde kullanılan malzemelere, doktorun deneyimine, hastaneye, kişinin sağlık durumuna göre bu tutarlar değişiklik göstermektedir. Bu sebeple meme küçültme fiyatları 2023 yılı toplam tutarı hakkında net bir bilgi vermek doğru olmayacaktır. Meme küçültücü ameliyat fiyatı için doktorun sizi mutlaka ön bir muayeneden geçirmesi gerekmektedir.