Profesyonel Cilt Bakımı Nedir?

Çevresel etkiler, hormonal bozukluklar, kötü beslenme düzeni gibi pek çok faktör cildimize zarar verir. Cilt zaman geçtikçe deformasyona uğrar, bu da cildin nemini ve pürüzsüzlüğünü kaybetmesine neden olur. Bu özelliklerini kaybeden ciltte bazı cilt sorunları meydana gelir. Akneler, siyah noktalar, tıkalı gözenekler ve lekeler gibi cilt sorunları meydana gelen kişiler için profesyonel cilt bakımı yapılarak cilde kaybettiği pürüzsüzlüğü geri kazandırılır.

Profesyonel cilt bakımının genel tanımı, cilt bakım uzmanları tarafından uygulanan, cilt problemlerini en az düzeye indirmek amacıyla yapılan cilt temizleme ve nemlendirme işlemidir. Bu uygulama ile cilde ihtiyaç duyduğu nem ve bakım verilebilir.

Profesyonel Cilt Bakımı Nasıl Uygulanır?

Evde yapılan cilt bakımları cildiniz için yeterli gelmeyebilir. Bunun yanında belirli aralıklarla uzman kişilere profesyonel şekilde cilde bakım yaptırmak cilt için faydalıdır. Uygulama öncesi kişinin cilt tipi ve cilt problemlerini analiz edilmesi ve buna uygun malzemeler hazırlanması oldukça önemlidir.

Profesyonel cilt bakımının ilk adımı cilt temizleyici ile cildin temizlenmesidir. Temizlenen cilde ikinci adım olarak peeling uygulanır. Daha sonra cilde gözeneklerinin açılması için buhar verilir. Uygulanan buharın miktarı kişinin cilt hassasiyetine göre değişiklik gösterebilir. Buhardan sonra açılan gözenekler temizlenir ve tonik uygulanır. Derinlemesine temizlenmiş olan cilt nemlendirilir. Nemlendirme işleminden sonra kişinin cildi için gerekli vitamin ve mineralleri içeren maske sürülür. Maskenin temizlenmesinin ardından son adım olarak sıkılaştırıcı tonik uygulanır ve cilde masaj yapılır. Bu aşamaların ardından cildin pH dengesi sağlanmış ve cilt nefes almış olur.

Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Cilt bakımları ciltte hemen etkisini göstermez. Cildin yenilenmesi ve gözle görülür bir şekilde düzelmesi için düzenli cilt bakımları yapmak önemlidir. Cilt tipine ve cilt problemlerine uygun olarak bir cilt bakım rutini oluşturulmalıdır. Aksatılmadan yapılan cilt bakım rutini, etkilerini zamanla gösterecektir. Rutinde kullanılacak cilt bakım ürünleri kişinin ihtiyacına göre seçilmelidir. Yağlı ciltler için farklı ürünler, kuru ciltler için farklı ve karma ciltler için farklı ürünler mevcuttur. Bu noktada cilt tipini iyi analiz etmek önemlidir. Ayrıca cilt bakım rutininde uygulamaların sırası da dikkat edilmesi gereken konulardan biridir. Önceden temizlenmiş cilde peeling uygulanır, bu ölü derileri temizleme aşamasıdır. Cilt ölü derslerden arındıktan sonra tonik ile açılan gözenekler sıkılaştırılmalıdır. Bu aşamadan sonra cilt ihtiyacına uygun kremler ve serumlar uygulanır. Son olarak cilt nemlendirilmesi de unutulmamalıdır.

Düzenli cilt bakım rutini ile cilt problemleri minimuma indirilebilir. Belirli aralıklarla profesyonel cilt bakımıyla birlikte pürüzsüz ve sağlıklı bir cilt görünümüne kavuşulabilir.

Kimlere Profesyonel Cilt Bakımı Yapılır?

Akne, siyah nokta ve leke problemleri olan 20 yaş üstü kişiler düzenli olarak profesyonel cilt bakımını yaptırabilirler. Profesyonel cilt bakımını hem kadınlar hem erkekler yaptırabilir. Cilt hücrelerinin yenilenmesi ve ölü hücrelerin atılması zaman alır bu yüzden profesyonel cilt bakımında tekrar sıklığı önemlidir. Cilt hassasiyetinin artmaması için ayda bir defa yapılması uygun görülür.

Profesyonel Cilt Bakımı Ne İşe Yarar?

Profesyonel cilt bakımında, cilt bakım uzmanları tarafından cildinize uygun ürünler kullanılarak cilt temizleme işlemi yapılır. Cilt ölü derilerden arındırılır. Gözeneklerdeki kirler temizlenir, akne , sivilce ve siyah nokta oluşumu engellenir. İşlem sonunda cilt temizlenmiş ve canlı bir görünüme kavuşmuş olur.

Cilt Bakımında Neler Yapılır?

Cilt bakımında kişinin ihtiyacı doğrultusunda birtakım ürünler kullanılarak temizleme ve canlandırma işlemi yapılır. Amaç ciltteki problemleri olabildiğince aza indirmek ve canlılık kazandırmaktır. Temizlenen cilde belli sırayla peeling, buhar uygulaması, maske, tonik uygulaması ve nemlendirme yapılır. Bu işlemlerin her biri cilt tipi ve hassasiyetine uygun şekilde yapılır. İşlem sonunda arınmış bir cilde sahip olunur.

Cilt Bakımı Öncesi Bilinmesi Gerekenler

Kişinin, cilt bakımında kullanılacak ürünlere alerjisi olup olmadığına önceden bakılmalıdır. Ayrıca cilt tipine uygun ürünler kullanılması da ilerde oluşabilecek cilt problemlerinin önüne geçer. Cilt bakımını profesyonel olarak yaptırmak isteyen kişiler ise gideceği kliniği detaylıca araştırmalı ve cilt bakım uzmanları ile görüşmeler sağlamalıdır.

Profesyonel Cilt Bakımı Sonrası Bilinmesi Gerekenler

Profesyonel cilt bakımından sonra işlem gören kişinin dikkat etmesi gereken bazı hususlar vardır. Cilt bakımının ardından cilt işlem gördüğü birkaç gün hassas olacaktır. Bu birkaç gün süre içinde makyaj yapılmaması gerekir. Cilt bakım uzmanının önerdiği ürünler kullanılmalıdır. Profesyonel cilt bakım yaptırmak tek başına yeterli olmayacağı için kişi kendi yapabileceği cilt bakım rutini oluşturmalıdır. Cilt her zaman temiz tutulmalıdır. Yaz-kış cilt tipine uygun güneş kremi kullanılmalıdır.

Profesyonel Cilt Bakımı Ne Sıklıkla Yapılmalı?

Cilt yenilenme döngüsü yaklaşık 30 gündür. Bu sürede yeni hücreler oluşur, bazı hücreler ise ölür. Bu ölü derilerden kurtulmak için kişi ayda bir kez olmak üzere profesyonel cilt bakımını yaptırabilir. Kişiye özel cilt bakım rutini ile de desteklenmelidir.

Cilt Bakımı Faydaları Nelerdir?

Ergenlikten itibaren kişinin yüzünde bazı değişiklikler meydan gelmeye başlar. Olumsuz hava koşulları, tüketilen yiyecekler, hormonsal sebeplerle de birlikte cilt problemleri oluşur. Cilt problemlerini azaltmak adına cilt bakım yaptırmanın faydaları şöyledir;

  • Cilt fazla yağdan arındırılır.
  • Buhar ile tüm gözenekler açılır ve kirler temizlenir.
  • Uygulama sonrası kan dolaşımı hızlanır.
  • Ciltteki renk eşitsizliği düzelmeye başlar.
  • Nemini kaybeden cilde nem kazandırılır.
  • İlerde oluşabilecek akne, siyah nokta ve sivilce önlenir.
  • Cilt canlılık ve parlaklık kazanır.
  • Cilde ihtiyaç duyduğu besinler verilir.

Cilt Bakımı Neden Gereklidir?

Cilt çeşitli sebeplerden dolayı canlılığını yitirir, yıpranır ve pürüzlenir. Hem sağlık açısından hem de görünüm açısından kötüdür. Bakımsız ciltte yağ birikir, biriken yağlar ciltte siyah nokta ve sivilce oluşturur. Düzenli cilt bakım ile bu problemler önlenebilir.

Cilt Bakımı Aşamaları Nelerdir?

Cilt bakımının en önemli aşaması cilt tipine uygun temizleyiciler, cilt problemlerine uygun maskeler, tonikler, serumlar, göz kremleri, nemlendiriciler ve güneş kremi seçmektir. İkinci aşamada bu ürünleri kullanarak düzenli bir cilt bakım rutini oluşturmaktır. Cilt bakımının ilk adımı yüzü temizleyerek başlamaktır, varsa güneş kremi ve makyaj çıkarılmalıdır. Temizlenen yüz peeling yapılarak ölü derilerden arındırılır. Tonik uygulandıktan sonra maske sürülür. Maskeden sonra gözenekler için sıkılaştırıcı tonik uygulanır. Ve cilt nemlendirilir.

Profesyonel cilt bakımında ise donanımlı bir klinik ve iyi bir cilt bakım uzmanı bulmak en önemli aşamadır. Evde yapılan cilt bakım rutininden farkı uzman kişiler tarafından daha derinlemesine temizlik sağlamak amacıyla kullanılmasıdır. Ozon buharı uygulaması sayesinde gözeneklerdeki kirler yumuşatılıp çıkarılır.

Profesyonel Cilt Bakımı Fiyatları 2023

Profesyonel bir şekilde bakım yapmanın fiyatları hastadan hastaya değişiklik gösterebilmektedir. Kişinin cilt tipi, cilt problemleri, yaşı ve cilt hassasiyeti cilt bakımını etkileyen faktörlerden bazılarıdır. Bu faktörler göz önünde bulundurularak profesyonel cilt bakımının kişiye özel bir uygulama olduğu söylenilebilir. Kişiye özel olması sebebi ile de fiyatlar kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir. Donanımlı bir klinik ve cilt bakım uzmanları ile görüşmeler sağlayarak cildiniz için özel hazırlanan profesyonel cilt bakımı fiyatları 2023 yılı için bilgi sahibi olabilirsiniz.