Vajinoplasti Nedir?

Vajinoplasti işlemi iç genital bölge için yapılan bir operasyondur. Jinekologlar tarafından uygulanan bu operasyonlar ile zaman içerisinde farklı nedenlerle genişlemiş olan vajina daraltılır. Vajinanın genişlemesi ile başlıca sorun haline gelen gaz ve idrar kaçırma problemi çözülmüş olur.

Vajinal Genişlemenin Sebepleri Nelerdir?

Vajinal genişlemenin birinci nedeni doğum gibi vajinayı zorlayan ve zaman zaman travmatik olabilen faktörlerdir. Örneğin kişi doğum yaparken vajinası fazlasıyla zorlanır. Doğumun zorluğu ve bebeğin büyüklüğü de burada vajinoplasti sorununun olup olmamasını etkiler. Fakat vajinoplasti sadece doğum yapanlarda görünmez. Bazı insanların genetik faktörü vajina genişlemesi yaşamasını destekler niteliktedir. Vajinal genişlemenin bir diğer nedeni de yaşlılık haliyle meydana gelen kolajen yani elastikiyet kaybıdır.

Vajinal Genişlemenin Zararları Nelerdir?

Zamana meydan okuyamayan vajinanı sarkmasının ilk olarak sebep olduğu sorun kadınlarda yarattığı özgüven eksikliğidir. Bu da kişinin mutluluğunu, hayattan zevk almasını ve yaşam kalitesini doğrudan etkiler. Bunun yanı sıra ise gaz ve idrar kaçırma sorunlarını meydana getirir. Vajinoplasti işte tüm bu sorunları tek bir uygulama ile çözebilmektedir.

Vajinoplasti Nasıl Yapılır?

Jinekolog hekimlerin gerçekleştirdiği vajinoplasti ameliyatı sadece estetik bir işlem değildir. Bu işlem aynı zamanda vajinayı tekrar yapılandırır. Yani görüntü dışında vajinanın işlevselliğini de yapılandıran bir ameliyattır. Operasyon esnasında karın bölgesinde kesik olmaz. Çünkü yapılan kesi işlemleri vajen bölge içerisinde kalmaktadır. Ameliyat sonrası vajina boyunda bir değişim olmamakla beraber vajinadan fazla doku çıkartılır. Genel hatlarıyla otuz altmış dakika aralığında süren ameliyat vajinanın arka duvarında yapılmaktadır. Operasyondan sonra dikiş alma işlemi yoktur. Çünkü atılan dikişler eriyen dikişlerdir. Genel olarak vajinanın uzunluğu sekiz dokuz cm aralığındadır. Vajina daraltma ameliyatında vajina içine kesiler yapılır ve üçgen şeklinde dokular çıkartılır. Daha sonra enine dikişler atılır. Vajinoplasti işlemi sonrasında vajinanın arka duvarı boydan boya daralmaktadır. Bunun yanında bir diğer yöntem de lazerle ameliyatsız olarak vajina daraltma opsiyonudur. Lazerle yapılan vajinoplasti operasyonunda hastanın cinsel organına bir yardımı ile lazerin etkileri yansıtılır. Bu işlem sonucunda vajinal bölgede darlaşma sıkılaştırma meydana gelir. Lazer ile yapılan vajinoplasti işlemi esnasında hastaların dokuları üç mm mesafe kadar lazerle ısıtılır. Vajinanın ısıtılmasından sonra doku içerisinde bulunan fibroblast ve kolajen yapı tekrar aktive edilir. Böylece ameliyatla yapılmış olan sıkı doku lazerle yapılan vajina daraltma işlemi ile de gerçekleştirilmiş olur.

Vajinoplasti Her Durumda Gerekli midir?

Vajinoplasti işleminin gerekli olup olmadığını belirleyen hastanın şikayeti, isteği ve son olarak doktorun kararıdır. Vajinoplasti işlemi kimi kadın için doğumdan sonra kesinlikle gerekli iken kimi insanlar ilerleyen yaşlarına rağmen ihtiyaç duymayabilirler. Dolayısıyla bu gereklilik kişilerin sahip oldukları genetik faktörler ve istekleri ile doğru orantılıdır. Vajinoplasti vajinası esnekliğini kaybetmiş hastalar, idrar ve gaz sorunu olanlar, ayrıca doğum anında zorlanmış ya da iri bebek dünyaya getirmiş anneler için öncelikli olarak gereklidir.

Vajinoplasti Ameliyatından Sonra Neler Yapılmalı?

Cerrahi tüm operasyonlarda görünen öncesi ve sonrası prosedürler vajinoplasti için de geçerlidir. Vajinoplastiden sonra hafif kanama görünmesi doğaldır. Hasta tedavi olduğu aynı gün içerisinde taburcu olabilir. Vajina içindeki tampon ise ertesi gün doktor tarafından alınacaktır. Ameliyattan altı yedi saat sonra hasta ayakta duş alabilir, yaklaşık iki gün sonra da normal hayatına tamamen dönebilir. Ameliyat sonrasında enfeksiyon riskine karşı olarak genital bölgenin temizliğine en üst düzeyde dikkat edilmelidir. Ayrıca operasyondan sonraki ilk bir ay içinde ağır spor yapılmamalı ve cinsel ilişkiden uzak durulmalıdır. Banyonun ayakta yapılıp oturulmamasına özen gösterilmelidir. Havuz ve saunadan ise dört ile altı hafta aralığında uzak kalınmalıdır.

Vajinoplasti Zararlı mıdır?

Her cerrahi operasyon gibi vajinoplasti işleminden sonra da bazı komplikasyonlar beklenebilir.  Fakat bu durum düşük olasılıklı bir ihtimaldir. Bu durumda hastalara düşen operasyonu yapan doktor ve merkez konusunda doğru bir seçim yapmalarıdır. Hastalar jinekolog tercihlerinde işinde uzman, referansları sağlam bir doktor seçerlerken işlem yaptırdıkları merkezin ise steril olmasına özen göstermelidir. Ayrıca vajinoplasti hastanın doğurganlığına zarar veren bir işlem değildir. Hasta operasyondan sonra da hamile kalabilir, doğum yapabilir. Vajinoplasti vajinaya zarar vermediği gibi toparlanmasına da destek olur. Ameliyat sonrası küçük ağrılar olması olağandır. Fakat bu ağrıları hasta rahatlıkla tolere edebilir. Doktoru hastasına ağrı kesici ilaçlar önerebilir.

Vajinoplastinin Avantajları Nelerdir?

Vajinoplasti işlemi bir yenilenme operasyonudur. İşlem ile vajina içerisinde güçsüz olan bağ dokuları güçlendirilir. Esasen estetik bir işlem değildir. Cinsel hayata etkisi de olumlu olduğu için, hastalara özgüven kazandıran bir işlemdir. İdrar ve gaz çıkarma sorunlarına ise operasyon esnasında müdahale edilmektedir. Böylece hastanın sosyal hayatındaki sorunları çözülerek yaşam kalitesi arttırılır. Vajinoplastinin diğer bir avantajı ise kolay bir işlem olması nedeniyle hastaların hızlı bir şekilde taburcu olup toparlanma sürelerinin de aynı hızda olmasıdır. Ayrıca vajinoplasti ameliyatı sonrasında gebe kalınmadığı taktirde vajinal genişleme tekrar etmez. Vajina daraltma işlemi sırasında meydana gelen kesiler vajina içerisinde kalır. Üstelik o kesiler daha sonra kaybolan estetik kesilerdir. Bu nedenle işlemden sonra hastada hiçbir kesi ve dikiş izi görülmez.

Vaji̇noplasti̇ Hakkında Bi̇li̇nmesi̇ Gerekenler

Vajinoplasti halk arasında vajina daraltma işlemi olarak bilinen genital estetik operasyonlarından birisidir. Vajina bap dokuları ve kas dokularından meydana gelir.  Genital bölge doğum, ilerleyen yaş ve kolajen eksikliği nedeniyle deforme olup yıpranabilir. Günümüzde bu sorunlar oldukça hızlı ve kolay bir şekilde çözülebilir. Vajina daraltma işlemi ile genişlemiş olan vajinal doku alınıp vajinanın etrafında bulunan yumuşak doku ile kaslar sıkıştırılır. Vajina daraltma operasyonu yaşlılığa bağlı olan bir de genetik unsurlar ve normal doğuma bağlı olarak yapılan işlemler olarak iki çeşittir. İki tür için yapılan ameliyatta da korkulacak bir şey yoktur. İşlem ağrısız ve hızlıdır. Hastanın normal hayatına kaldığı yerden devam edebilmesi de hızlı bir şekilde mümkün olur.

Vajinoplasti Fiyatları 2023

Vajiana daraltma operasyonları son dönemlerde başarılı ve hızlı bir şekilde uygulanmaktadır. Bu nedenle yaygın olarak uygulanmakta ve fiyatları hastaları maddi anlamda zorlamamaktadır. Vajinoplasti fiyatları hastaya yapılacak işlemin tipine, içeriğine, işlemin yapılacağı hastane ortamı ya da merkeze, uygulanan anestezi şekline göre değişkenlik gösterir. Eğer vajina daraltma işlemi esnasında hastanın isteği ile başka işlemler de yapılacaksa vajinoplasti operasyonunun fiyatı yapılan işleme paralel olarak farklılık gösterebilir. Ayrıca hastanın vajina daraltma işlemi için tercih ettiği sağlık merkezi de fiyat üzerinde etkendir. Yani sağlık merkezlerinin özellikleri sebebiyle vajinoplasti fiyatları belirlenir.

Genetik faktörler ya da normal doğum travmalarınızı ve idrar ile gaz kaçırma problemlerinizi cüzdanınızı zorlamayan fiyatlar ile vajinoplasti sayesinde çözebilirsiniz. Üstelik operasyon günü sağlık merkezinden taburcu olarak hayatınıza kaldığınız yerden hızlı bir şekilde devam edebilirsiniz. Yapılan vajinoplasti işlemi lokal anestezi ya da lazerle gerçekleştirildiği için operasyon esnasında hasta ağrı da hissetmez. Ve hasta hayat kalitesini düşüren vajinal gevşekliğin önüne rahatlıkla geçip sosyal hayatını olumsuz etkileyen bu durumdan kurtulmuş olur.